Şoförler Odası’ndan Kış Lastiği Uyarısı

Muş Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkan Vekili Naim Asan, kış mevsimine girerken sürücüleri kış lastiği takmaları konusunda uyardı. Kış lastiklerinin can ve mal kayıplarını azaltacağına dikkat çeken Asan, sürücülere güvenli markaları tercih etmelerini de söyledi.

Yük ve yolcu taşıyan ticari araçlara 2012 yılında Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından kış lastiği takma zorunluluğunun çıkarıldığını ve yürürlüğe koyulduğunu ifade eden Başkan Vekili Naim Asan, “Bu yönetmelik, araç sahiplerini hazırlıksız yakalamış, piyasada aranan kış lastikleri bulunamamış, bayiler yok satmış karaborsa hortlamıştır” dedi.

‘KAZALAR AZALACAKTIR’

Kış lastiklerinin gerek kauçuk yapısı, gerekse sırt desenleriyle özellikle karlı ve kışlı zeminlerde yol tutuş ve performans açısından bir seçim değil, yönetmelikle bir zorunluluk haline geldiğini ifade eden Asan, “Kış lastiklerinin ticari araçlarda zorunlu olmasıyla kış mevsiminde kapanan yollar ve bu nedenle meydana gelecek kazalar azalacaktır. Ticari araç sahiplerinin kış lastiklerini ek bir maliyet olarak görmemeleri gerektiği, yaz ve kış lastiği olarak iki takım lastik alındığında sıcak havalarda yaz lastiği, soğuk havalarda kış lastiği kullanıldığında yok can ve mal güvenliği sağlanmış olacaktır. Kış lastikleri takıldıklarında araçların emniyetli sürüş için ne kadar emniyetli olduğu görülmektedir”” diye konuştu.

‘SICAKLIK +7 DERECENİN ALTINA DÜŞTÜĞÜNDE MUTLAKA TAKILMALIDIR’

Kar lastiklerinin gerekliliğine dikkat çeken Başkan Vekili Asan, “Kış aylarında çok değişken yol ve hava koşulları ile karşılaşabiliyoruz. Sabah evden çıkarken kapalı, kuru, soğuk bir hava, öğlen veya öğleden sonra karlı bir havaya dönüşebiliyor. Aracımızdaki lastiklerin değişken hava ve yol koşullarıyla mücadele edebilecek bir yapıya, özelliğe sahip olması gerekiyor. Trafikte sürüş emniyetinin bir parçası olan kış lastiklerinin kullanılması, yol güvenliğinin yanında can ve mal güvenliği için ne kadar önemli olduğu bir gerçektir. Hava sıcaklığının +7 derecenin altına düştüğü her an, yani kar yağmasını beklemeden tüm araçlara takılması gerekiyor. Bu sayede mal ve can kayıplarının azalacağı muhakkaktır” şeklinde konuştu.

Asan, kış lastiklerinin özel imalat sayesinde +7 derecenin altındaki kış şartlarında sertleşmeyerek karlı, buzlu, ıslak ve kaygan zeminlerde tutunma özelliklerini korur, sürüş emniyeti sağladığını ve sürüş emniyetini artırdığını ifade ederek, “Ayrıca kar lastikleri kar üzerinde kaymayı ve savrulmayı da önlemektedir. Kış lastikleri eski adıyla kar tipi lastiklerini araç sahipleri araçları önden çekişli ise öne, arkadan çekişli ise arkaya 2 adet lastik takıyordu. Böyle bir alışkanlığımız vardı. Yapılan araştırmalarda, denemelerde iki lastiğin kış lastiği olması ani frenleme, viraj alma, savrulma ve patinajla aracın dengesinin bozulmasına yoldan çıkmasına sebep oluyor. Bu sebepleri önlemek için aracın 4 tekerine de kar lastiği takılmalıdır” dedi.

‘KAR YAĞMADAN TAKTIRIN’

Araç sahiplerinin ağır kış şartları gelmeden, kış lastiklerini t akmalarının yanında antifriz, fren, sileceklerin faal olması için araçlarını genel bir kontrolden geçirilmeleri gerektiğinin altını çizen Asan, “Sürücüler, ayrıca çekme halatı, patinaj zinciri ve takoz da bulundurmalılar. Kış lastiklerini sadece yük ve yolcu taşıyan araç sahipleri değil, kış şartları oluşan yörelerimizde yaşayan özel araç sahiplerinin de mutlaka kış lastiği takmaları kendileri açısından çok önemlidir. Kış lastiği alırken zorlu kış koşullarına uyum sağlayacak güvenli markalar tercih edilmeli, satış sonrasında lastik bayilerinin servis hizmeti verip vermediklerini de araştırmaları menfaatleri gereğidir” sözlerini ifade etti.HABER49

İlginizi Çekebilir

Hazal Öğretmen, Kapı Kapı Gezerek Köydeki Kadınlara Okuma Yazma Öğretiyor

Muş’un Varto ilçesindeki Tepe Köyü İlkokulunda müdür yetkili öğretmen olarak görev yapan Hazal Ateş Özden, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir