DOLAR 15,9684 % 0.16
EURO 16,8284 % 0.78
GRAM ALTIN 939,34 % 0,98
ÇEYREK A. 1.535,81 % 0,98
BITCOIN 29.465,80 0.79
SON DAKİKA

Rektör Polat, MŞÜ faaliyetleri değerlendirdi

Son Güncelleme :

27 Aralık 2020 - 11:11

Rektör Polat, MŞÜ faaliyetleri değerlendirdi

Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, üniversitenin bir yıllık faaliyetlerine ilişkin değerlendirmede bulundu.

MŞÜ Senato Salonu’nda basın toplantısı düzenleyen Polat, üniversitenin akademik ve fiziki alt yapısındaki gelişmelerine ilişkin bilgiler verdi, 9 fakülte, 6 meslek yüksekokulu, 2 enstitü, 14 uygulama ve araştırma merkeziyle faaliyet yürüttüklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın başbakanlık dönemimde başlatmış olduğu atılımlarla 17 ile kazandırılan üniversitelerden biri olan Muş Alparslan Üniversitesi özellikle 2015 yılı sonrası yapmış olduğu çalışmalarla adından söz ettirmeyi başardı.

2007 yılı ile 2015 yılları arasında 75 ünvanlı öğretim Üyesi olan 389’da öğretim elamanı bulunan Muş Alparslan Üniversitesi, 2015 yılı sonrasında ise ünvanlı öğretim üyesi sayısını 255’e çıkarırken öğretim elamanı sayısı da eklendiğinde toplam 628 akademik personel sayısına ulaşarak önemli bir gelişme kaydetti.

Rektör Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, üniversiteni öğretim elamanı ve öğrenci sayıları ile ilgili olarak yapmış olduğu açıklamada ünvanlı öğretim elamanı sayısının 255 olmasının çok değerli olduğunu söyledi. Aynı şeklide öğrenci sayısı bakımından da nüfusa orantılı bir şekilde gelişme olduğu belirtti.

Rektör Polat, yapmış olduğu açıklamada öğretim üyesi sayısının bir üniversite için en önemli göstergelerden biri olduğunun altını çizerek; “Bizim üniversitemizde şuanda 255 civarında öğretim üyemiz var. Öğretim üyesi ile öğretim elemanı arasındaki fark öğretim elemanı ibaresini tüm akademik personel için kullanıyoruz. Ama öğretim üyesi ünvanlılar için yani doktor, doçent ve profesör olanlara diyoruz. Öğretim elamanı sayısı bir üniversitenin en önemli göstergelerinden biridir. Dolayısıyla Muş Alparslan Üniversitesini değerlendirirken 2007 yılı sonrasında kurulan üniversitelerde öğretim üyesi sayısı itibariyle biz hangi konumdayız bizi bununla değerlendirebilirsiniz” dedi.

“658 CİVARINDA AKADEMİSYENİMİZ VAR”

Rektör Polat, “Bizim buradaki en önemli kriterimiz öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı mümkün olduğu kadar 50’nin üzerine çıkarmamaktır. Öğretim üyesi sayısının 255 olması 2007 yılında kurulan bir üniversite için oldukça değerlidir. Ama burada daha önemli olan şey, kendi alanlarında ihtisaslaşmış hocaların sayısının makul bir şekilde dağılmış olmasıdır. Yani diyelim ki A biriminde hoca sayımız çok fazla ama B biriminde hoca sayısı yok bu bir sıkıntıdır. Dolayısıyla biz burada öğretim üyelerinin de makul dağılımına çalışıyoruz. Bundan dolayı bir takım sıkıntılarımız var. İnşallah onu minimize etmeye çalışıyoruz. YÖK’ün de bu norm kadro uygulaması özellikle yeni kurulan üniversiteler için en önemli avantajlarından bir tanesi bu oldu. Artık akademisyenleri daha makul biçimde dağıtma imkanına kavuştuk. Hemen hemen bütün fakültelerimizde o fakültenin alanı ile ilgili ihtisaslaşmış asaleten atanan dekanlarımız bulunuyor bu konuda çok nadir üniversitelerden bir tanesi olduğumuzun altını çizmek isterim. Bu bizim için çok önemli çünkü alanından biri olduğu zaman oranın gelişmesi daha kolay oluyor.

Elazığ Fırat üniversitesinden aslen Muş’un bulanık ilçesinden olan Mühendislik-Mimarlık fakültemize alandan bir hocamız geldi. İnanılmaz çalışmalara başladı. Dolayısıyla akademisyen sayımız itibariyle çok iyi bir noktadayız. 658 civarında da toplam akademisyenimiz var. 350-400 civarında da idari personelimiz ile birlikte yaklaşık bin personelden oluşan bir üniversiteyiz” sözlerini ifade etti.

“ÖĞRENCİ SAYISI YÜZDE 10’U GEÇMEMESİ GEREKİR”

Muş Alparslan üniversitesinde eğitim gören öğrenci sayılarına da değinen Rektör Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, Üniversitelerin öğrenci sayısının bulunduğu ilin nüfusuna orantılı olması gerektiğinin altını çizerek; “Öğrenci sayısına gelecek olursak. Genelde üniversitelerde öğrenci sayılarının şehrin yüzde 10’nundan daha fazla olmaması beklenir. Diyelim ki Muş merkez nüfusumuz 100 bin civarındadır, üniversite öğrencilerinin 10 bini aşmaması gerekir. Aştığı zaman ilave tedbirler alınması gerekir. Bu tedbirleri valilik, belediye veya KYK ile alınır. 15 bin öğrenci olursa ama 4 bin kişilik bir yurdun olması şehre çok büyük bir yük getirir. Şehirdeki sorunları artırır. O yüzden genel ortalama olarak şehrin yüzde 10’nunu geçmeyecek şekilde olan yapılanma her zaman daha makul bir yapılanma olur ” diye konuştu.

MŞÜ’DE YAKLAŞIK 10 BİN ÖĞRENCİ VAR

Muş Alparslan Üniversitesinin öğrenci sayısının düştüğü yönünde çıkan haberlere de değinen Polat, rektör olmasının ardından üniversitede ikinci öğretimin kapatılması başta olmak üzere pasif öğrencilerinde kayıtlarının düşürülmesinden kaynaklı bütün üniversitelerde bir düşüşün yaşandığını belirterek: “Öğrenci sayımız 9 bin 890 civarındadır. Geçtiğimiz yıllarda öğrenci sayıları düştü gibi haberler çıktı. Ben rektör olduğum zaman bütün tepkileri de göze alarak ikinci öğretimleri kapattım. Bana göre almış olduğum en önemli ve en doğru kararlardan bir tanesiydi. İkinci öğretim kapanırsa ister istemez öğrenci sayısında azalma olur. Hem öğrenci almıyoruz hem de mezunlar gidiyor. Bu da öğrenci sayısında düşüşe neden olur. İkinci konu ise eskiden pasif öğrencilerde öğrenciliklerini devam ettirirlerdi. Dolayısıyla adı var olan özde olmayan öğrencilerimiz vardı. Öğrenci kaydını yaptırmış ama gelmiyor. Bunlarda YÖK’ün almış olduğu bir kararla birçok üniversitede olduğu gibi bizde de 2 bin civarı öğrencinin kaydı düştü. Dolayısıyla bu da bizim üniversitede biz geldikten sonraki süreçte aşağı yukarı 3 bin civarı öğrenci alınan birtakım kararlar sebebiyle zaten boşa düştü. Bunun 2 bin tanesi YÖK’ün kararla oldu. Buna rağmen bizim öğrenci sayımız 9 bin 890 civarındadır. Doktora veya yüksek lisanslarda kayıt yaptırıp gelmeyenler var. Bu sayıda artış eksiliş olabilir. Doğrusu benim hedefim buradan gittiğim zaman öğrenci sayımızın 11-12 bin civarlarında kalmasıdır. Çünkü öbür türlü hareketlilik olduğu zaman bunun bize çok büyük sıkıntıları olabilir. Biz bu anlamada bir sıkıntı yaşamadık. Şehir ile öğrenci arasında birara ulaşım sıkıntısı haricinde sıkıntı yaşanmadı. Yurt konusunda da hem sivil toplum kuruluşlarının hem de devletin aldığı tedbirlerle çok fazla bir sorun yaşamadık” dedi.HABER49

YORUM ALANI

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.