‘Okul Bostan’da yetiştirilen sebzeler, dar gelirli ailelere dağıtıldı

Muş Merkez Selahattin Eyyubi Anadolu İmam Hatip Lisesi Fen Sosyal Bilimler Proje Okulu öğrencileri örnek bir davranışa imza atarak okul bahçesinde elde ettikleri sebzeleri ihtiyaç sahibi ailelere dağıtıyor.

Muş Selahaddin Eyyubi Anadolu İmam Hatip Lisesi Fen Sosyal Bilimler Proje Okul Müdürü, öğretmen ve öğrenciler, okulun bahçesinde 500 bostana çevirdikleri 500 metrekare alanda organik sebze yetiştirdi. Toplanan ürünler mahallede belirlenen dar gelirli ailelere ücretsiz dağıtıldı.

Okul idaresi, öğrencilerin talebi üzerine 4 ay önce okul bahçesindeki atıl alanı bostana dönüştürdü. Fideleri tek tek toprakla buluşturan ve aylarca bostana büyük emek sarf eden öğrenciler, emeklerinin karşılığını almaya başladı. Tarladan elde ettikleri patates, maydanoz, domates, biber, patlıcan, kabak, nane, fasulye ve birçok sebze ürününü daha önce belirledikleri ihtiyaç sahibi ailelere dağıtılıyor.

İl Milli Eğitim Müdürü Enver Kıvanç konu ile ilgili yaptığı açıklamada, öğrencilerin aldıkları akademik eğitim yanı sıra böyle bir projeyi hayata geçirmelerinin beceri eğitimini gerçekleştirmelerine destek olduğunu söyledi. Son derece mutluluk verici olduğunu kaydeden Kıvanç, çalışmalarda emeği geçen öğretmen ve öğrencileri tebrik etti.

Müdür Kıvanç konuşmasının devamında, Muş’un bir tarım kenti olduğunu anımsatarak; “Bugün Muş merkez Selahattin Eyyubi Anadolu İmam Hatip Lisesi Fen Sosyal Bilimler Proje okulumuzun bahçesindeyiz. Okulumuzdaki yönetici ve öğretmen arkadaşlarımız öğrencileri sadece akademik bilgilerle donatmayıp, aynı zamanda bilmeyi yapabilme dönüştürme çabası içerisinde görmüş olduğunuz bu alanda aynı zamanda çocukların günlük yaşam alanlarına sirayet edecek şekilde birde beceri eğitimini gerçekleştirmiş durumdadırlar. Malumunuz ilimiz aynı zamanda bir tarım kentidir. Burada da bahçe bitikleri ve yetiştirebileceğimiz bostan domates, salatalık, biber, fasulye, soğan ve patates bunlara benzer ürünlerimizin tamamını öğrencilerimiz buraya ekerek, buradan da okulumuzun çevresinde bulunan ihtiyaç sahibi olan ailelere dağıtılmak üzere yetiştirmiş bulunmaktadırlar. Burada toplanan ürünler okulumuz çevresindeki ihtiyacı olan ailelere dağıtılmak üzere yetiştiriliyor. Bu bizleri son derece mutlu etmekte” dedi.

“AİLELER DE BU DURUMDAN SON DERECE MUTLULAR”

Sebze dağıtımı yapılan ihtiyaç sahibi ailelerin durumdan menün olduklarını ifade eden Kıvanç; “Biz aynı zamanda çocuklarımızın becerilerini bu şekilde geliştirirken bir de değerler eğitimi içerisinde yer alan paylaşım duygularını da çocuklarımıza öğretmeye çalışıyoruz. Bu tarladan elde edilen ürünleri öğrencilerimiz daha önce tespit ettiği ihtiyaç sahibi ailelere birazdan yetiştirmiş olacaklar. Aileler de bu durumdan son derece mutlular. Bazen öğrencilerimizle birlikte burada sebze toplayıp götürüyorlar. Bundan sonraki süreçte daha büyük bir verim elde edeceğiz. Özellikle imam hatip öğrencilerimizin bu değerleri diğer okullarımıza, çevrelerine örnek olma anlamında yapmaları bizleri son derece mutlu ediyor. inşallah okulumuzun çevresindeki bütün ihtiyaç sahibi ailelere ulaşmayı hedefliyoruz. Bu anlamda ben çok değerli buluyorum. Öğrencilerimizi kutluyorum. Bunun yaşamlarına sirayet etmeleri çok önemli. Bir ailenin manavda ihtiyacı olan ve temin etmeye çalıştığı ürünlerimizin hemen hemen tamamı burada bulunmaktadır” şeklinde konuştu.

“ÖĞRENCİLERİMİZ BURADA ÇAPALAMA YAPIP EKİME BAŞLADILAR”

Okul müdürü Nesim Aytepe, öğrencilerin talebi ile hazırlanan alanda çapalama yapılarak ekimler başladığını belirterek; “Okulumuzun bahçesinde yaklaşık 500 metrekarelik bir alan atıl durumdaydı. Pansiyonda kalan öğrencilerimiz burayı nasıl değerlendirebiliriz diye bir teklifte bulundular. Öğrencilerimiz burada sebze ekimi yapmak istediler ve bizde çok sevindik, tamam dedik. Daha sonra öğrencilerimiz ve okul idaresi olarak buraya eğildik. Buraya 25 kamyondan fazla toprak getirdik ve bu işten anlayan öğrencilerimiz burada çapalama yapıp ekime başladılar. Anlayan öğrencilerimizin öncülüğünde bu bahçenin oluşturulması güzel bir şey. Bunun dışında hayatında hiç bahçe görmeyen öğrencilerimizde buradan faydalandılar ve ilk defa öğrenmiş oldular. Öğrencilerle birlikte ihtiyaç sahiplerini belirlemeye başladık. Öğrenci eliyle sebzeleri dağıtmaya başladı. İhtiyaç sahipleri arasında öğrencilerimizde, civardaki mahalle sakinleri de var. Öğrencilerimiz atıl durumda olan bir alanı ekilebilir bir alana dönüştürerek hem onun keyfini yaşadılar, pratik anlamda karşılığını buldular hem de aynı zamanda dağıtım yaparak, paylaşım denen duyguyu bizzat kendileri yaşamış oldular. Bir imam hatip öğrencisine yakışan da buydu, değer öğretmesiydi. Özellikle öğrencilerin, ihtiyaç sahiplerine bu sebzeleri verirken ki duyguları çok daha güzeldi. Bunlar kelimelerle ifade edilemiyor” dedi.

“EMEKLERİMİZİN SONUCUNU ALMIŞ OLDUK”

Öğrenci İbrahim Aytepe ise okul bahçesindeki alanı değerlendirmek istediklerini belirterek, “Okul müdürümüze teklifte bulunarak, burayı verimli bir bostan haline getirmek için izin aldık. 500 metrekarelik bir alanda emeklerimizin sonuçlarını ihtiyaç sahiplerine bizzat verdik. Çok mutluyuz bu durumdan. Gerçekten emeklerimize değdi. Sabah akşam gelip burada çapa yaptığımız günlerde oldu. Emeklerimizin sonucunu almış olduk. İhtiyaç sahiplerini de mutlu etmiş olduk. Bu nedenle mutluyuz” şeklinde konuştu.HABER49

İlginizi Çekebilir

2 bin 500 rakımlı dağ köylerinde 5 metre karla mücadele

Muş’ta etkili olan kar yağışı ve tipi nedeniyle ulaşıma kapanan 2 bin 500 rakımlı Üçevler …