DOLAR
EURO
GRAM ALTIN
ÇEYREK A.
BITCOIN
SON DAKİKA
hava
Duşakabin

Muş Barosu: Demirtaş Kararı Tüm Tutuklu Seçilmişlere Uygulanmalı

Son Güncelleme :

26 Kasım 2018 - 14:34

Muş Barosu: Demirtaş Kararı Tüm Tutuklu Seçilmişlere Uygulanmalı

AİHM’in Demirtaş kararı hakkında açıklama yapan Diyarbakır Barosu, “Mahkeme, yalnızca başvurucunun bireysel hak ve özgürlükleri değil tüm demokratik sistemin tehdit altında olduğunu tespit etti” dedi.

Muş Barosu, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) Selahattin Demirtaş hakkındaki kararının tüm tutuklu seçilmişlere bir an önce uygulanması çağrısında bulundu.

Muş Barosu Yönetim Kurulu adına Av. Abdülbaki Çelebi’nin yaptığı yazılı açıklamada, “zaten tutuklanmaları hukuka ve yasaya aykırı olan ve bugüne kadar da hukuka aykırı bir şekilde tutulan başta Demirtaş olmak üzere tüm seçilmişlerin derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz” dendi.

“DERHAL SERBEST BIRAKILMALILAR”

Muş Barosu Başkanı A. Baki Çelebi imzalı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“AİHM, HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın başvurusu hakkında 20.11.2018 tarihinde karar vermiştir. AHİM, Selahattin DEMİRTAŞ’ın “özgürlük ve güvenlik hakkı” ve “seçme ve seçilme hakkı ‘nın ihlal edildiğine karar verirken ilk defa Selahattin Demirtaş’ın tutukluluk halinin devamının siyasi nedenlerden kaynaklı olduğunu belirterek Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi (AİHS)’nin 18. Maddesi yönünden de ihlal kararı vermiştir.

Bu kararın açıklanması üzerine Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, karara yönelik yaptığı, “AİHM’İN VERDİĞİ KARARLAR BİZİ BAĞLAMAZ. BİZ KARŞI HAMLEMİZİ YAPAR, İŞİ BİTİRİRİZ.” beyanı hukuken kabul edilemez. Bu beyan, Anayasa’nın 138/2. Maddesi’nin (Hiçbir organ, makam, merci veya kişi, yargı yetkisinin kullanılmasında mahkemelere ve hâkimlere emir ve talimat veremez; genelge gönderemez; tavsiye ve telkinde bulunamaz.) ihlalidir. Yerel mahkemenin karara uymaması açıkça hukuka ve anayasaya aykırılık teşkil eder. Anayasa’nın 90. maddesine göre usulüne göre yürürlüğe konulmuş milletlerarası sözleşmeler kanun hükmündedir. Yine bu maddenin devamında temel hak ve özgürlüklere ilişkin milletler arası sözleşmeler ile kanunlarımızın aynı konuda farklı hükümler içermesi halinde çıkabilecek uyuşmazlıklarda milletlerarası sözleşme hükümlerinin esas alınacağı hüküm altına alınmıştır. Türkiye AİHS’e imza atmış ve AİHM’in yargılama yetkisini kabul etmiştir. AİHS’in “kararların bağlayıcılığı ve infazı” başlıklı 46. Maddesi’ne göre AİHM kararlarının AİHS’e taraf Türkiye dâhil tüm Avrupa devletleri için doğrudan bağlayıcılığı bulunmaktadır. İlgili Anayasa ve milletlerarası sözleşme maddelerinden açıkça anlaşılacağı üzere AİHM kararları Türkiye açısından doğrudan bağlayıcıdır.

Yargı kararlarının uygulanması hiçbir otoritenin onayına bağlı değildir. Yargı kararının uygulanmasının herhangi bir otoritenin onayına bağlanması demek özgür yargı ve adaletin ortadan kalkması demektir.

AİHM kararında tespit edilen ihlallerin ilgili mahkemece giderilmesi adına başta Selahattin Demirtaş’ın ve aynı durumda olan diğer seçilmişlerin derhal serbest bırakılması gerektiğini belirtir kamuoyuna saygıyla duyururuz.”

Baro, “Mahkemenin vurguladığı hususlar da dikkate alındığında bu karar, Demirtaş’ın yanı sıra tutuklu diğer seçilmişler açısından da uygulanmalı ve derhal serbest bırakılmalıdırlar” ifadesini kullandı.HABER49

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.