DOLAR 17,9470 % 0.03
EURO 18,4093 % -0.7
GRAM ALTIN 1.034,94 % 0,22
ÇEYREK A. 1.692,13 % 0,22
BITCOIN 23.839,90 -1.5
SON DAKİKA

Karasu’dan lağım ve mezbaha atıkları akıyor!

Son Güncelleme :

08 Temmuz 2022 - 14:40

Karasu’dan lağım ve mezbaha atıkları akıyor!

Türkiye’de geçtiğimiz yıl Marmara’da yaşanan müsilaj olayı ile birlikte özellikle su kaynaklarına yönelik farkındalık konusunda ciddi bir artış olmasına karşın Muş’un en önemli su kaynaklarından biri olan Karasu Nehri kaderine terkedilmiş durumda.

Nehir boyunca birçok bölgede çöp ve moloz yığınları dikkat çekerken, son dönemde bazı bölgelerden lağım ve mezbaha atıklarının da karışmasıyla birlikte Karasu Nehri’ndeki kirliliğin had safhaya ulaştığı belirtiliyor.

Bölgede yaşayan vatandaşlar hem çevreye dökülen çöp ve molozlardan hem de lağım ve mezbaha atıklarının nehre karışmasından şikayetçi.

CHP’li Belediye Meclis Üyesi Sürmeli Durmaz, yetkilileri önlem almaya çağırdı.

Karasu Nehri’nde geçtiğimiz yıllarda büyük paralar harcanarak önemli bir ıslah çalışmasının yapıldığını anımsatan Durmaz, ancak gelinen aşamada nehrin can çekişmekte olduğuna dikkat çekti.

Karasu Nehri’nin endüstriyel atık, lağım boşaltma, çöp dökme alanı haline geldiğini belirten Durmaz, şunları söyledi:

“Devletimiz milyonlarca para harcayarak karasu nehrini ıslah çalışmaları yapıyor. Fakat bazı kendini bilmez, çevre sorumluluğu oluşmayan kişi veya kişiler buraya çöp ve molozları boşaltıyor. Bu dere taştığında çok sayıda ekin alanı ve çevre köyler zarar görüyor. Devletimiz çalışıyor fakat birleri arkasından bozmaya çalışıyor. Bu kirliliği yapan ve çevreye zarar verenler hakkında gerekli işlemlerin yapılması için yetkilileri göreve davet ediyorum. Epey süredir devam eden çevre kirliliğini yaratanlar hakkında işlem yapanlara minnet duyacağımız bilinmelidir.”

Karasu Nehrine bölgedeki mezbahadan atık su boşaltıldığını da ifade eden Durmaz, yetkilileri göreve davet etti.HABER49

YORUM ALANI

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.