DOLAR 15,7621 % 1.41
EURO 16,6786 % 2.59
GRAM ALTIN 928,69 % 1,94
ÇEYREK A. 1.518,41 % 1,94
BITCOIN 30.544,90 2.02
SON DAKİKA

Eğitim Bir Sen İl Başkanı Mahir Barışan, okul müdürleriyle buluştu

Son Güncelleme :

04 Mart 2022 - 13:02

Eğitim Bir Sen İl Başkanı Mahir Barışan, okul müdürleriyle buluştu

Muş Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen İl Başkanı Mahir Barışan, okul müdürleriyle bir araya geldi.

Memur Sendikaları Konfederasyonu (Memur-Sen) İl Temsilcisi ve Eğitimcileri Birliği Sendikası (Eğitim-Bir-Sen) Muş Şube Başkanı Mahir Barışan, üyelere yönelik sendikal faaliyetlerine devam ediyor. kentteki özel bir restoranda okul idarecileri ve işyeri temsilcileri ile bir araya gelerek istişare toplantısı düzenleyen Barışan, sendikal faaliyetlere dikkat çekti.

Kentteki bir restoranda düzenlenen toplantıya Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Başkanı Mahir Barışan’ın yanı sıra İl Milli eğitim Müdürü Enver Kıvanç, Şube Müdürleri Ali Çelik ve İbrahim Tanyeri, okul idarecileri ile işyeri temsilcileri katıldı.

Sendika olarak hayata geçirilen kazanımlardan bahseden Başkan Barışan, 30 yıl önce kurulan sendikamız ile sesin değil sözün yükseltildiğini ifade etti. Barışan; “Bundan 30 yıl önce sendikal alana çıktığımızda ülkede çok farklı atmosfer yaşanmaktaydı. Ülkemiz, vesayet ve işbirlikçilerince kaosa sürüklenmek istenmekteydi, faili meçhul cinayetler işlenerek, kaos kargaşa yaratılarak halkı korku ve paniğe sevk etmek için çeşitli faaliyetler sergilenmekteydi. Çünkü emperyalizm ve tetikçileri bu milletin yerli ve milli evlatlarının iktidara gelmesini sivil toplum oluşturarak sendikalaşarak bilinçlenmesini istememekteydiler. Onlar güdümlü kuruluşlar istemekteydiler. Emir verdiklerinde sokakta mikser görevi görecek kaldırımın taşını sökecek esnafın camını kıracak taşeron yapılar istemekteydiler. İşte o günlerde 14 inanmış ve adanmış adam ortaya çıkarak çağları kuşatan anlayışla harekete geçerek sesi değil sözü yükselterek, adım atarak, kafesi kırdılar, zincirleri erittiler. O günlerde dini aidiyetler noktasında söylenen söz yükseltilen ses vesayet aparatlarının inşa ettiği irtica duvarına çarpmaktaydı” dedi.

“EĞİTİM HİZMET KOLUNDA 350 KAZANIMA İMZA ATTIK”

Eğitim hizmet kollarında 350 kazanıma imza attıklarını vurgulayan Barışan konuşmasını şöyle sürdürdü: “İman varsa imkan da vardı feraset basiret ve heyecanla aşılamayacak duvar ve engel yoktu işte bu bilinçle bu anlayışla umudu kuşanan bu teşkilat yeni bir vizyonla yeni bir misyonla harekete geçti. O günlerde birlerle başlayan yolculuk şimdi Memur-Sen olarak milyonu Eğitim-Bir-Sen olarak yarım milyonu Eğitim-Bir-Sen Muş 1 nolu şube olarak 3 bin üyeyi aşmış vaziyetteyiz emek, gönül ve ömür verenlere teşekkür ediyorum. Önceliğimiz sadece hak ve emek mücadelesi değil biz bunların yanına kamusal alanda dini aidiyetlerimizi de yaşamalıyız bu alana da özgürlük getirmeliyiz diyerek yeni bir ses ve yeni bir soluk getirdik.Sağımızda solumuzda bizimle beraber aynı kulvarda yürüyenler yetkili oldukları dönemde yıllarca kamu çalışanlarının taleplerini isteklerini görmezden geldiler ne zaman ki yetkili olduk. Sorunları bir bir çözdük. Yıllarca konuşulması dahi mümkün olmayan çözülmesi dahi mümkün görünmeyen sorunların çözülmüş olması bu alana yeni bir ses yeni bir soluk getirdiğimizin göstergesidir. Yetkili olduğumuz 2011 yılından bugüne 6 toplu sözleşmede masaya oturduk 4 tanesine imza attık 2 toplu sözleşmede zam pazarlığında anlaşmayınca imza atmayarak hakem heyetine gittik. Masanın karşı tarafındaki muhatabınızla aynı duyguları yaşıyorsanız kimyanız örtüşüyorsa derdiniz aynı ise zamanında kendisi de sizin yaşadığınız sıkıntıları yaşamışsa sorunlara çözüm bulma noktasında daha bir inisiyatif alınır. Sorunlar sıkıntılar tam olmasa da çözülür ve çözüm üretilir. 11 yıllık süreçte sadece Eğitim Hizmet Kolunda 350 kazanıma imza attık. Bugün daha önce yetkili olanların ‘ya bize yetkiyi verin bakın biz neler yaparız’ şeklinde söylemlerine itibar etmeyelim sadece şunu söyleyin ‘ya kardeşim siz daha önce denendiniz başarısız olduğunuz ortada şimdi umut tüccarlığına soyunmanın anlamı var mı’ terazinin kefesine şunu koyduğumuzda bir yanda 2011 yılından bugüne kadar 350 kazanım, diğer yanda 1992’den 2011 yılına kadar sıfır kazanım.”

“TÜRKİYE’NİN DEĞİL ORTADOĞU VE BALKANLARIN EN BÜYÜK SENDİKASIYIZ”

Kurulduğu günden bu yana çalışmaları ile en büyük, yetkili ve etkili sendika olduklarına dikkat çeken Barışan konuşmasının devamında; “Biz öyle üç beş kişinin akşam oturup kafa kafaya verip ya canımız sıkılıyor ne yapalım yarın demiyoruz. Yedi kişi bir araya gelerek kurulan bir sendika değiliz. Çağı kurtarmanın eylemidir. Çağ dışı kalan ilgimiz bizim diyerek ortaya çıkmış ve bugün sadece Türkiye’nin değil Ortadoğu ve balkanların en büyük sendikasıyız. Yetkili ve etkili bir sendikayız eğitim çalışanlarının tümünün sorun ve sıkıntısı bizim sıkıntımızdır. Alanda çok parçalı bir sendikalaşma var hükümetle masaya oturan biz, yetkili olan biz kazanım üreten biz, sayısal çoğunluk bizde KİK te temsil edilen biz KPDK de temsil edilen biz o zaman kendimizi iyi anlatmalıyız. Onun için hepimizin üzerine düşeni yaparak, burada geldiğimiz sayının önemli olduğunu bilerek ama daha iyisi var her zaman, sınırı yok mükemmele varmanın zaman ne getirir bilinmez ama daha yarın iyi olmalıyız diyerek Rahmetli Akif İnan’ın kadim dostu Erdem Beyazıt’ın dizesiyle bitiriyorum sözlerimi: ‘Büyüyen elimin üstüne koy elini, Gelen zamanı haber veriyorum’ ellerini ellerimizin üzerine koyan, gelen zamanı yaklaştıran, bugün burada bizimle buluşan kucaklaşan ve aynı atmosferi bize hediye eden bütün arkadaşlarımıza yürekten teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

KIVANÇ: “HER ADIMIMIZ TAKİP EDİLİYOR ADIM ATARKEN ÇOK DİKKAT ETMELİYİZ”

Milli Eğitim Müdürü Enver Kıvanç ise yaptığı konuşmada bu tür toplantıların önemli olduğunu ifade ederek; “Okul idarecilerimizden özelikle sosyal medya kullanımı noktasında hassasiyet istiyorum öğretmenlerimizi bu konuda bilinçlendirelim. Gerekirse bu konunun uzmanlarından faydalanalım bazen bize göre doğru olan bir paylaşım başkalarını rahatsız edebilir. Biz insan yetiştiriyoruz onun için her adımımız takip ediliyor adım atarken çok dikkat etmeliyiz. Fiziki yapı noktasında çok iyi bir yerdeyiz bu donanımı Eğitim öğretime yansıttığımızda eminim ki ilimiz Eğitim Öğretimde hak ettiği yere gelecektir. Davetlerinden dolayı Memur-Sen Eğitim-Bir-Sen Muş Şubesi Başkanı Mahir Barışan ve yönetim kuruluna teşekkür ediyorum” dedi.HABER49

YORUM ALANI

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.