40 Ülkenin Outdoor Giyimi Bu Fabrikadan Çıkıyor

Muş´ta üretilen outdoor spor giyimi, Dünya´nın dört bir tarafına ihraç edilirken fabrika çalışanlarının çoğunun kadın olması da dikkat çekiyor. Yaklaşık 500 kişi bu fabrikada istihdam ediliyor.

Barco Tekstil firması, sanayi fakiri olan ilimizde adeta istihdam ve ihraç merkezi olarak faaliyet yürütüyor. Exuma markasıyla piyasada adından bahsettirecek ve İlimizin özel sektör alanında en geniş istihdam alanına sahip firmada, toplam 500 çalışan bulunuyor. Çoğunluğunu kadınların oluşturduğu işçiler, asgari ücret ve üzeri bir maaşla tüm sosyal haklara sahip olarak çalıştıkları bu firmada deniz şortları, bisikletçi hazır giyim, atletizm ve kayak hazır giyim ürünlerinin üretimini yapıyorlar. Bu ürünler, şirketin İstanbul´da bulunan merkezi üzerinden başta Avrupa ülkeleri olmak üzere toplam 40 ülkeye ihraç ediliyor.
“İSTİHDAM OLARAK ARTTIRABİLİRİZ”
Fabrika Yetkilisi Yavuz Akaydın, “Muş´ta tekstil alanında faaliyetlerimiz profesyonel spor giyim üzerine çalışıyoruz. 2010 tarihinden bu yana ilimizde faaliyetlerimiz devam etmekte. Ekonomik olarak yılda 8 milyon TL direk olarak 15 milyon TL Muş ilimize katkıda bulunuyoruz. İstihdam sayımız 500 olarak devam ediyoruz. Üretimimizin yüzde 50´sini Muş ilimizde yüzde 50´sini ise İstanbul´da üretiyoruz. Eğer bizlere bu konuda yer desteğinde bulunulursa verilen yüzde 50 kapasitemizi İstanbul´da, üretimde yüzde 50 kapasitemizin kalanını ise aşamalı olarak burada istihdam olarak arttırabiliriz” dedi.
fabrikada üretilen ürünlerin büyük çoğunluğunun yurt dışına ihraç ettiklerini ifade eden Akaydın, şunları dile getirdi: “Ürünlerimizin yüzde 90´ını ihracat olarak üretiyoruz. Bu dünyada marka yapmış firmalardır. Bu kanal ile dünyanın her yerinde ürünlerimiz satılmaktadır. Ayrıca yurtiçi çeşitli spor kulüplerine üretim yapıyoruz. Muş´ta tekstilin ilk kurucuları olmamıza rağmen bugün itibari ile ilimizde büyüklü küçüklü 15 firma vardır. İlimiz adım adım tekstil kenti olma yolundadır. Bu konuda bakir bir bölge meyvesini yemekteyiz, Teşekkürler.”
“BURADA ÇALIŞMAK ÇOK İYİ”
Çalışanlar ise batı illerine, çalışmaya gitmek zorunda kalmadıklarını ve kendi memleketlerinde çalışabildiklerini kaydetti. Çalışanlar, “Güzel bir imkan ve bizler kendi ilimizde çalışıyoruz. Evimizin burada olması bir avantajdır. Asgari ücret ve üzerinde maaş alanlar var. Bölgemiz şartlarında başka yerdense burada çalışmak çok iyi. Kadın arkadaşlar olarak da burada olmamız aile ekonomisine de ciddi bir destektir.”  Fırat Demir HABER49

 

İlginizi Çekebilir

DAKA’dan kooperatifçilik paneli

Muş’ta, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı işbirliği ile “Kırsalda daha iyi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir