100 yıllık su sorunu tarihe karışıyor

Muş’ta yaşanan içme suyu sıkıntısının giderilmesi için Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü işbirliğiyle kentin 7 ayrı noktasında sondaj marifetiyle kuyu açan Muş Belediyesi, Alparslan-2 Barajı içme suyu isale hattı ve arıtma tesisinin tamamlanmasıyla da kentin 100 yıllık su sorununu çözüme kavuşturmayı hedefliyor.

Kentte sondaj çalışması yaparak 7 noktada kuyu açan Muş Belediyesi, buradan elde ettiği içme sularını merkeze bağlı Karşıyaka Mahallesi’ndeki Bayraklı Tepe mevkiinde yapımını tamamladığı 7 bin 500 ve 3 bin tonluk içme suyu depolarına aktarmaya başladı.

Belediye Başkanı Feyat Asya’nın talimatıyla İnsan sağlığını tehdit eden ve yüzde 65 civarında kaçağa neden olan asbest borular değiştirilerek, yerine şehir içi şebeke hattı için polietilen borular döşendi.

Yapı bağlantıları için planlı çalışma yürüten ekipler, kısa sürede işyeri ve konutları yeni bağlantılarla besleyecek.

İÇME SUYU SORUNUNU GÜNDEMİMİZDEN TAMAMEN ÇIKARACAĞIZ”

Alparslan2 Barajı’nın yapımının tamamlanmasıyla kentin 100 yıllık su ihtiyacının karşılanması için “İçme Suyu İsale Hattı 1. Kısım” çalışmalarının devam ettiğini ifade eden Başkan Asya, 8 belde, 41 köy ve Muş Alparslan Üniversitesi kampüsüne su vererek içme suyu sorununu tamamen çözeceklerini söyledi.

“Proje kapsamında 30 kilometre mesafedeki Alparslan-2 Barajı’ndan 1400’lük borular döşenerek getirilecek su ile bu şehrin içme suyu sorununu tamamen rafa kaldırmış olacağız. Birinci kısmın ihalesi yaklaşık 2 milyon lirayla yapıldı. İkinci kısımda ise arıtma tesisi ve pompaj istasyonu ihalesi yapılacak. Bu anlamda kentin 100 yıllık içme suyu sorunu çözülmüş olacak. Bu açıdan çok mutluyuz. Çünkü hayalimizi gerçekleşmenin sevincini ve mutluluğunu yaşıyoruz. Bu süreçte yaşanan aksaklıkları anlayışla karşılayan kadirşinas Muş halkımıza da şükran ve minnetlerimi arz ediyorum.” dedi.

“ESKİ ŞEBEKE HATLARINDA SU KAYBI YÜZDE 65’İ BULUYORDU”

Eski şebeke hattındaki asbest boruların değişmesinin elzem olduğunu anımsatan Başkan Asya,“Borular hem insan sağlığı hem de su kaybı noktasında büyük bizler için büyük sıkıntı yaşatıyordu. Denetim ve incelemelerimiz doğrultusunda eski borularda yüzde 65 civarında su kaybı yaşadığımızı tespit ettik. Bu da kentteki su ihtiyacının karşılanmasında olumsuz etkenlerin başında geliyordu. Şükürler olsun ki aldığımız kararla bu borulardan kurtulup, yerine daha sağlıklı ve dayanıklı borular döşeyerek su sorununu çözüme kavuşturmuş olacağız.” diye konuştu.HABER49

İlginizi Çekebilir

TEKNOFEST’de dereceye giren öğrenci ödüllendirildi

Muş Milli Eğitim Müdürü Enver Kıvanç, “Engelsiz Yumuşak Duyu Park” projesiyle katıldığı TEKNOFEST’de Türkiye üçüncülüğü …