FETÖ’NÜN SİYASİ KIRKAYAĞI

“Ey insanlar! Allah’ın verdiği söz gerçektir. Dünya hayatı sakın sizi aldatmasın, o aldatma ustası da Allah hakkında sizi kandırmasın.” Fâtır/5 Bizi can evimizden vuranlar bize canımızın ta içinden seslendiler, Allah dediler ve çoğumuz da inandık. Hata mıydı? Elbette. Beşer şaşar nihayetinde. Erdoğan: “FETÖ konusunda hata yaptım, halkımdan özür diliyorum; bunlar Amerika’yı da ele geçirecekler!” diyerek […]

FETÖ’NÜN SİYASİ KIRKAYAĞI
FETÖ’NÜN SİYASİ KIRKAYAĞI
Nuray Özdemir
  • Yayınlanma20 Şubat 2020 13:32
  • Güncelleme24 Ağustos 2020 15:10

“Ey insanlar! Allah’ın verdiği söz gerçektir. Dünya hayatı sakın sizi aldatmasın, o aldatma ustası da Allah hakkında sizi kandırmasın.” Fâtır/5

Bizi can evimizden vuranlar bize canımızın ta içinden seslendiler, Allah dediler ve çoğumuz da inandık. Hata mıydı? Elbette. Beşer şaşar nihayetinde. Erdoğan: “FETÖ konusunda hata yaptım, halkımdan özür diliyorum; bunlar Amerika’yı da ele geçirecekler!” diyerek büyük bir erdem örneği sergiledi. Kabul etti ve özür diledi. Unutulmamalıdır ki FETÖ Erdoğan’ın ortaya çıkardığı, güçlendirdiği bir yapı değildir. 1960larda zuhur eden bu yapı dönemin siyasetçileri, iş insanları, gazetecileri, sanatçıları tarafından yüceltilmiş ve parlatılıp halka sunulmuştur. Erdoğan ile münasebetine gelecek olursak Fethullah Gülen geçen yıllarda bir Alman kanalına verdiği röportajda şunları söylüyor: “Onunla çok sıkı münasebetim olduğu söylenemez. Hayatımda bir kere belediye başkanıyken zannediyorum o bana ziyarete geldi, ben ona ziyarete gittim, bir çay ikram ettim etmedi mi bilmem. Asansörle aşağıya giderken yanındaki arkadaşına ‘evvela bunların hakkından gelmek lazım’ diyordu bizim için. Ta o zamanlardan bir tahammülsüzlük vardı bize karşı.” 

Yaklaşık 60 yıldır saman altından su yürüten bu örgütün 2002’de iktidara gelen Recep Tayyip Erdoğan’a bağlanması izansızlıktır. Her şey bir yana, 17-25 Aralık olayları ile niyetlerini aleni bir şekilde ortaya koyan FETÖ ile bağlar tamamen koparılmaya, devlet içinden temizlenmeye çalışılırken, Erdoğan’ın en sert şekilde karşı koyduğu bu örgüte CHP’nin desteğini sürdürmesi kabul edilebilir değil. Hele de Erdoğan’ın 2016 yılında atlattığımız 15 Temmuz darbe girişiminde kendisini öldürmek için giden darbecilerle iş birliği yaptığını söylemek büyük bir hezeyan. Kılıçdaroğlu yavuz hırsız, ev sahibini bastırır misali kendi suçunu perdeleme gayretinde. Fakat tüm gayretlerine rağmen tarih unutmaz, biz unutmayız. Evvelden gelen CHP – FETÖ kardeşliği çokça kez gözler önüne serilmiştir.

-1960larda Gülen’i güçlendiren isimlerin başında CHP Genel Sekreteri ve Milletvekili Kasım Gülek gelir. Kasım Gülek uluslararası lobide Gülen’e referans oluyor güçlü bağlantılar kurmasını sağlıyordu

– Fethullah Gülen’in Kenan Evren, Bülent Ecevit gibi isimlerle yakınlığı, Evren’in cennetlik olduğunu, Ecevit’e ise şefaatçi olacağını söylemesi tarihe not düşüldü.

-2010’da FETÖ’nün ana muhalefet partisine dair planları işlenmeye başlandı ve kaset kumpasıyla genel başkanı değiştirildi.

-Yeni Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, göreve geldikten sonra Fetullah Gülen ile hep yakın temas halindeydi.

-19 Mart 2013: Fetullah Gülen’in ABD’de ağırladığı CHP heyeti ülkeye döndü.

-18 Mayıs 2013: Kemal Kılıçdaroğlu Aydın’da: “Bu hükümeti sallayacağız ve düşüreceğiz.” dedi.

-Kemal Kılıçdaroğlu17-25 Aralık’tan 10 gün önce Amerika’daydı.

-26 Mart 2014: CHP’li Mustafa Akaydın: “Fethullah Gülen’in daveti üzerine ABD’ye gittim.”

-14 Aralık 2014: Polisin Zaman Gazetesinde yaptığı aramanın ardından CHP İstanbul Milletvekili Oktay Ekşi, Ekrem Dumanlı’ya destek ziyaretinde bulundu.

15 Aralık 2014: CHP Milletvekili Birgül Ayman Güler: “Her ne kadar parti yönetimimiz çok açık olarak ifade etmese de 30 Mart seçimlerinde bir ittifak yaptık. Cemaatle ittifak yaptık.”

-4 Şubat 2015: Bank Asya’nın TMSF’ye devrinin ardından CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal destek amaçlı bu bankada hesap açtırıp para yatırdı.

– 25 Şubat 2014: Kemal Kılıçdaroğlu FETÖ’nün kaydettiği, Recep Teyyip Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan’a ait olduğunu söylediği, hece hece montajlanmış ses kaydını CHP grup toplantısında dinletti.

-18 Mart 2015: Kemal Kılıçdaroğlu FETÖ yayın organı Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı ile bir araya geldi.

-20 Mayıs 2015: Kemal Kılıçdaroğlu FETÖ kumpası MİT tırları olayını destekledi.

-20 Ekim 2015: Kemal Kılıçdaroğlu FETÖ’nün kanalı Samanyolu TV’nin canlı yayın konuğu oldu.

– 28 Ekim 2015: CHP milletvekilleri FETÖ yayın organlarına kayyum atanmasını protesto etti, eylemlere katıldı.

– 20 Haziran 2016: Kemal Kılıçdaroğlu FETÖ’nün Yarına Bakış Gazetesi ekibini CHP Genel Merkezinde misafir etti.

-5 Aralık 2016: Kemal Kılıçdaroğlu, mitinginde FETÖ’den gözaltına alınan gazetecileri överek onlara destek verdi.

-16 Mayıs 2017: Kemal Kılıçdaroğlu, grup toplantısında FETÖ’den tutuklu gazetecilere destek verdi.

-16 Şubat 2019: CHP’li Yıldıray Sapan: “CHP’li belediyelerin tamamında FETÖ’nün eli var.”

-23 Ekim 2019: CHP’li Yılmaz Ateş: “Benim partim FETÖ’ye teslim oldu.”

-23 Kasım 2019: CHP’li Öztürk Yılmaz: “CHP’den FETÖ’yü temizleyin.”

Tüm bunlara rağmen Kemal Kılıçdaroğlu siyasi ayak tartışması ile teneke çalıp dikkat dağıtmaya çalışıyor, yine başaramayacaklar.