Tarım Ve Hayvancılığa 1,5 Milyar TL Hibe Desteği

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Muş İl Koordinatörü Mehmet Emin Turan, “1,5 Milyar TL bütçeye sahip IPARD II Beşinci Başvuru Çağrı İlanından ilimizin en üst düzeyde yararlanması için bütün gayretimiz ile çalışmalara başladık” dedi.

Yeniden görevine dönen TKDK Muş İl Koordinatörü Mehmet Emin Turan, ilimizin yerel ve ulusal basın yayın organları temsilcileri tarafından gerçekleştirilen ziyarette, Kurumumuzun yeni çağrı ilanı hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Ülkemizin tarım ve hayvancılık sektörlerinin kalkınmasında öncü rol oynayan Kurumumuzun, Aydın ilinde düzenlenen tanıtım toplantısında Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Bekir Pakdemirli’nin kamuoyuna ilan ettiği Beşinci Başvuru Çağrı İlanına ilişkin değerlendirmelerde bulunan İl Koordinatörü Turan, özelde ilimizin, genelde ise ülkemizin kalkınması adına hibe fonlarının en verimli şekilde kullanılması gerektiğine dikkat çekti. Göreve başlamasıyla birlikte ilk müjdesini çağrı ilanı ile veren Turan, sürdürülebilir ve ekonomiye katma değer katacak yatırımlarla ilimizde kalkınma hamleleri gerçekleştireceklerinin altını çizdi. Kurum olarak her zaman üreticinin yanında olduklarına vurgu yapan Turan, %40 ile %70 arasında değişen hibe oranlarına sahip “Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar” tedbiri altında yer alan Süt, Kırmızı Et, Kanatlı Eti ve Yumurta Üretimi sektörleri kapsamında üretime yönelik tesislerin kurulabileceğini, kadın ve genç girişimciler ile üretici birliklerine yönelik önemli yatırım avantajları olduğunu sözlerine ekledi. Çağrı ilanında yer alan “Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması” tedbiri kapsamında ise Süt, Kırmız Et, Kanatlı Eti, Su Ürünleri ile Meyve ve Sebze (Soğuk Hava Deposu) ürünlerinin işleme ve pazarlanmasına yönelik sektörlerde kurulacak, uygun harcama tutarı 3 Milyon TL’ye varan tesislerin ekonomik büyümenin yanı sıra istihdama da ciddi katkı sunacağını söyleyen Turan, bu sektörlerin %40 ile %50 hibe oranlarıyla destekleneceğini kaydetti.

Beşinci Başvuru Çağrı İlanı kapsamında tanıtım faaliyetleri ile toplumun her kesimine ulaşarak hibe desteklemelerini anlatacaklarını ve Kurumumuza proje sunmak isteyen tüm vatandaşlarımızı İl Koordinatörlüğüne beklediklerini de ifade eden Turan, çağrı ilanının ilimize ve ülkemize hayırlar getirmesi temennisinde bulundu.HABER49

İlginizi Çekebilir

Gençlerin yeni iş kapısı: Tekstilkent

Türkiye’nin en genç nüfus oranına sahip illeri arasında yer alan Muş’ta devlet desteği ile kurulan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir