Fırıncılar dertli: Zarar ediyoruz!

Un fiyatına zam geldi. Fırıncılar bir çuval un fiyatının 153 liradan 180 liraya yükseldiğini belirterek “biz sadece yılda bir kez zam yapabiliyoruz.” dedi.

Ocak ayı itibariyle peş peşe yapılan zamlarla iki hafta öncesine kadar 153 lira civarına ulaşan bir çuval fiyatı, son bir hafta içerisinde tekrar yapılan zamla birlikte bir çuval unun fiyatı 180 lira bandına yükseldi.

Çoğu sektörde olduğu gibi un sektöründe de fahiş fiyat artışının önüne geçilememesinden yakınan ve bu duruma tepki gösteren fırıncı ve unlu mamuller esnafı, una zam üstüne zam yapılmasına anlam veremediklerini belirterek, yetkililerin un fiyatlarındaki bu dengesiz artışa karşı önlem alınmasını istiyor.

“BİZ ZAMLARI MÜŞTERİYE YANSITAMIYORUZ”

Muş’ta faaliyet yürüten fırıncı esnafı ekmeğin ham maddesi olan una son bir ayda 2-3 defa zam yapılmasına tepki göstererek, un fiyatlarına yapılan zammın önüne geçilmemesi halinde bu durumun farklı boyutlara ulaşacağını söyledi.

Fiyatlardaki rekor artışın una dayalı üretim yapan esnafın belini büktüğüne dikkat çeken Fırıncı Ustası Raşit Baran, diğer ana madde girdilerinde yüzde 50’yi aşan artışı müşteriye yansıtamadıklarını ancak buna rağmen una zam üstüne zam yapılmasının bizleri ziyadesiyle mağdur ettiğini kaydetti.

Esnafın en büyük giderlerinden olan elektrik, maya ve odunun ardından ham maddeleri olan un fiyatlarındaki yaklaşık yüzde 50’yi bulan zammın ardından ne yapacaklarını bilemediklerini belirten Baran, zamların karşısında zor durumda kaldıklarını ve bu duruma bir çözüm bulunmasını istedi.

“UN FİYATLARI DAHA DA YÜKSELECEK”

Bitirdikleri unun yerine bir önceki fiyattan un alamadıklarını ifade eden Fırıncı Ustası Raşit Baran, “Un satan firmalar, 190-200 TL’yi de göze almamızı söylüyorlar. Artık ne yapacağımızı bilemiyoruz. Zam üzerine zam yapılıyor. Bu hafta aldığımız unu haftaya aynı fiyattan alamıyoruz. Bu zamlara bir an önce el atmalıdır. Un fiyatlarına her hafta zam geliyor. Üzerinden bir hafta geçmeden tekrar ikinci zam geliyor, ne yapacağımızı şaşırdık. Şu an bütün fırıncılar zarar ediyor. Ekmeğe senede bir kez zam yapabiliyoruz. Un fiyatlarına sürekli zam gelmesine rağmen biz sadece yılda bir kez zam yapabiliyoruz. Tabi buda mayası, şekeri, elektriği ve suyu derken bu zam elimizde eriyip gidiyor. Bağlı bulunduğumuz odaların bize vermiş olduğu fiyat neyse o fiyattan satış yapabiliyoruz. Un fiyatlarına zam gelmesine rağmen zammı ekmeğe istenilen düzeyde yansıtamıyoruz. En büyük sıkıntımız da budur. Yetkililerin bu duruma bir an önce el atmalarını istiyoruz” çağrısında bulundu.HABER49

İlginizi Çekebilir

TEKNOFEST’de dereceye giren öğrenci ödüllendirildi

Muş Milli Eğitim Müdürü Enver Kıvanç, “Engelsiz Yumuşak Duyu Park” projesiyle katıldığı TEKNOFEST’de Türkiye üçüncülüğü …