DOLAR 15,6039 % 0.4
EURO 16,3644 % 0.57
GRAM ALTIN 914,12 % 0,34
ÇEYREK A. 1.494,58 % 0,34
BITCOIN 30.185,70 0.82
SON DAKİKA

“Üreten Bir Toplum Olmak İçin Yapay Zekayı Desteklemeliyiz”

Son Güncelleme :

14 Aralık 2020 - 16:07

“Üreten Bir Toplum Olmak İçin Yapay Zekayı Desteklemeliyiz”

Hasköy’de görev yapan öğretmenler Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı’nın (DAKA) desteğiyle 5 gün boyunca yapay zeka ile ilgili uygulamalı eğitim aldılar. Eğitimi Karadeniz Teknik Üniversitesi’nden (KTÜ) yapay zeka alanında kaynak kişi olarak gösterilen Prof. Dr. Vasif V. Nabiyev verdi.

Hasköy Milli Eğitim Müdürü Necdet Bozyel, yapay zeka öğretmen eğitiminin öğretmenlerin, mesleki gelişimlerini artırarak çağın gerekliliğine uygun eğitim veren öğretmenler olmalarını sağlayacağını söyledi. Bozyel, “Yaşadığımız çağ olan teknoloji çağında öğrencilerimizin çevrelerindeki problemlere çözüm bulmalarını kolaylaştırma adına eğitim alan öğretmenlerimiz öğrendiklerini meslektaşlarına ve öğrencileriyle paylaşacaktır” dedi.

“ÜRETEN BİR TOPLUM OLMAK İÇİN YAPAY ZEKA DESTEKLENMELİ”

“Ülkemizin, 2023 hedefleri doğrultusunda yapay zeka eğitimlerinin artarak devam etmesi gerekmektedir” diyen Bozyel, teknolojiyi tüketen bir toplum değil teknoloji üreten bir toplum olma yolunda yapay zeka eğitimlerini desteklemek gerektiğine dikkat çekti. Bozyel, “İlerleyen teknolojiler ve dijitalleşen dünyadan geri kalmamak adına öğretmenlerimiz yapay zeka eğitimleri almaları mesleki gelişimlerini artıracaktır. Öğretmenlerimizin yapay zeka eğitimiyle öğrendiklerini sınıflarında uygulayarak hem öğrenci başarısını artıracak hem de öğrencilerin yazılım alanında yeni buluşlar ortaya koymalarını destekleyerek özelde ilçemizin ve ilimizin genelde ise ülkemizin teknoloji ve yapay zeka alanında ilerleme kat etmesine katkıda bulunacaktır. Günümüzde ve gelecekte yapay zekanın girmediği, kullanılmadığı alan olmayacaktır. Akıllı ev uygulamalarından sağlığa, eğitimden emniyete,  turizmden enerjiye, tarımdan üretime, hayatın her alanında bugün itibariyle sıradan olan deneyimler ve verimlilikler, yapay zeka aracılığıyla çok akıllı, çok verimli hale gelecektir. Diğer yandan görüntü tanıma konusunda önemli derecede yol kat edildi. Artık öğrenen algoritmalar insan kadar iyi, insandan daha hızlı görüntüleri algılayabilmektedir. Sürücüsüz araçlarda engelleri ve çevreyi çok hızlı ve çok tutarlı bir şekilde algılayabilmek çok önemlidir. Ayrıca gözetim kamera görüntüleri, dronlar ve hızlıca yaygınlaşan nesnelerin interneti dünyasında çevreyi algılama, tanıma ve yorum yapabilme kabiliyeti çok büyük önem kazanmaktadır” şeklinde konuştu.

YAPAY ZEKA NEDİR?

Yapay zeka; insan gibi davranışlar sergileme, sayısal mantık yürütme, hareket, konuşma ve ses algılama gibi birçok yeteneğe sahip yazılımsal ve donanımsal sistemler bütünüdür. Başka bir deyişle yapay zeka; bilgisayarların insanlar gibi düşünmesini sağlar.HABER49

YORUM ALANI

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.