DOLAR
EURO
GRAM ALTIN
ÇEYREK A.
BITCOIN
SON DAKİKA
hava
Duşakabin

Muşlu Bilimadamlarından önemli buluş

Son Güncelleme :

08 Temmuz 2022 - 14:38

Muşlu Bilimadamlarından önemli buluş

Muş Alparslan Üniversitesi Öğretim üyeleri, Prof. Dr. Ercan Bursal ve Dr. Öğretim Üyesi Adem Korkmaz, “aspirin” ilacının yeni türev maddelerini sentezleyip bunların obezite tedavisinde potansiyel ilaç yapımında kullanılabileceklerini keşfederek önemli bir buluş ve başarıya imza attı.

Muş Alparslan Üniversitesi Kimya Bölümü laboratuvarında “aspirin” ilacının yeni türev maddelerini sentezleyip bunların obezite tedavisinde potansiyel ilaç yapımında kullanılabileceklerini keşfeden öğretim üyeleri Prof. Dr. Ercan Bursal ve Dr. Öğretim Üyesi Adem Korkmaz, gerçekleştirdikleri bu çalışma Kimya alanında saygın “Chemistry and Biodiversity” dergisinin Haziran 2022 sayısında yayımlandı.

Bu bağlamda yapmış oldukları çalışmada aspirin ilacının (asetil salisilik asit) türevi olan asetil salisil aldehit içeren sülfonat bileşiklerinden on farklı maddeyi laboratuvar ortamında sentezleyen Prof. Dr. Bursal ve Dr. Korkmaz, Sentezledikleri bu aspirin türevlerinin obezite ve cilt problemlerinin tedavilerinde potansiyel ilaç yapımında kullanılabileceklerini de araştırdı. Özellikle obezite tedavisinde kullanılabileceklerini bulan Muş Alparslan Üniversitesi Öğretim üyeleri, Prof. Dr. Ercan Bursal ve Dr. Öğretim Üyesi Adem Korkmaz’ın, bu çalışmaları sağlık ve farmakoloji alanlarında yapılacak bilimsel çalışmalarda önemli katkılar sunacağı bekleniyor.

Yapmış oldukları bu önemli çalışmalarından dolayı Muş Alparslan Üniversitesi Öğretim üyeleri, Prof. Dr. Ercan Bursal ve Dr. Öğretim Üyesi Adem Korkmaz, bilimadamı hocalarımızı tebrik ediyoruz ve bilimsel çalışmalarında başarılar diliyoruz.HABER49

YORUM ALANI

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.