MŞÜ’nün Projesi YÖK Toplantısında Tanıtılacak

Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, “YÖK’teki toplantıda, üniversitemiz ile genel bilgiler vermenin yanı sıra araştırma, geliştirme alanındaki faaliyetlerimizi, bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz işbirliklerini ve odak alan olarak neden hayvancılığı seçtiğimizi anlatacağız.” dedi.

Polat, yaptığı yazılı açıklamada, toplantıda Yükseköğretim Kurulu Başkanlığınca (YÖK) yürütülen “Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Programına” alınacak üniversitelerin belirleneceği ve MŞÜ projesinin de anlatacağını söyledi.

‘HEDEFİMİZ, HAYVANCILIK KONUSUNDA PİLOT ÜNİVERSİTE’

Üniversiteyi hayvancılık merkezli pilot üniversite olarak öne çıkarmayı amaçladıklarını belirten Polat, şöyle devam etti:

“Muş’a uzun vadeli ve büyük katkılar sağlaması hedeflenen projemizin 5 alt başlığı bulunuyor. Bu alt başlıklar, hayvan yetiştiricilerinin mesleki yeterliliklerinin artırılması, damızlık niteliğinin yükseltilmesine yönelik ırk ıslahı, yetiştiriciler aracılığı ile çiğ sütün soğuk zincirde toplanması ve pazarlanması, üreticiler aracılığı ile sözleşmeli yem bitkisi üretimi ve pazarlanması ve hayvansal ürün işleme alanında sanayi yatırımlarının teşvik edilmesidir. Senatomuzun 18 Mayıs 2018 tarihinde yaptığı toplantıda oy birliği ile kabul edilen projemiz sayesinde Muş’a tarım ve hayvancılıkta çağ atlatacak gelişmelerin yaşanmasını bekliyoruz.”

“Muş’un gıda, tarım ve hayvancılık alanlarında faaliyet gösteren tüm paydaşlarını dahil ettiğimiz bu proje ile üniversitemizin büyük bir ekonomik ve sosyal hizmet daha gerçekleştireceğine inanıyoruz” diyen Polat, şunları kaydetti:

“YÖK’teki toplantıda, üniversitemiz ile genel bilgiler vermenin yanı sıra araştırma, geliştirme alanındaki faaliyetlerimizi, bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz işbirliklerini ve odak alan olarak neden hayvancılığı seçtiğimizi anlatacağız. Muş’un tarım ve hayvancılık alanlarında sahip olduğu potansiyelin açığa çıkması yetiştiricilerimizin ve üreticilerimizin yeni yatırımlar sayesinde ekonomik olarak ilerlemesi bakımından projemizin önemini en iyi şekilde ortaya koymaya çalışacağız. İnşallah son 5 üniversite içerisinde biz de yer alırız ve bu sayede ilimizde önemli bir projenin hayata geçirilmesine vesile oluruz.”HABER49

 

İlginizi Çekebilir

MŞÜ’de erken bitirmeye senato engeli

Muş Alparslan Üniversitesi’nde başarılı öğrencilerin üst sınıflardan ders alarak öğrenimlerini daha erken sürede tamamlamalarına engel …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir