MŞÜ Rektörü Fethi Ahmet Polat: MŞÜ, Muş’un cazibesini artırıyor

Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, üniversitenin sadece bu coğrafyanın gençlerine kaliteli eğitim fırsatı sunması ya da akademik ve idari birimlerinde istihdam sağlaması ile değil, bütün mensuplarının özverili çabaları sonucunda ürettiği bilimsel, sosyo-kültürel, tarihsel, sanatsal, estetik, ekonomik ve sportif katkılarıyla da Muş’un cazibesini artırmakta olduğunu söyledi.

MŞÜ Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, kentteki yerel ve yaygın basın mensuplarıyla bir araya geldi. Üniversite konuk evinde düzenlenen toplantıda konuşan MŞÜ Rektörü Prof. Dr. Polat, hitama erdirdikleri her çalışmanın esasında bir sonraki çalışmaları için basamak teşkil ettiğinin bilinciyle hareket ettiklerini söyledi. 

MŞÜ: 8 FAKÜLTE, 1 YÜKSEKOKUL, 6 MESLEK YÜKSEKOKULU, 2 ENSTİTÜ, 13 UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ İLE FAALİYET GÖSTERİYOR

MŞÜ’nün 8 Fakülte, 1 Yüksekokul, 6 Meslek Yüksekokulu, 2 Enstitü, 13 uygulama ve araştırma merkezi ile faaliyet gösterdiğini hatırlatan Rektör Polat, “2007 tarihinde kuruluşundan bu yana, sadece bu coğrafyanın gençlerine kaliteli eğitim fırsatı sunması ya da akademik ve idare birimlerinde istihdam sağlaması ile değil, bütün mensuplarının özverili çabaları sonucunda ürettiği bilimsel, sosyo –kültürel, tarihsel sanatsal, estetik,  ekonomik ve sportif kaliteleriyle de Muş’un cazibesini artırmaktır.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın iradeleriyle Türkiye’de her ile bir üniversite kurulması yönünde karar alındığını hatırlatan Rektör Polat, “Bu karar doğrultusunda ülkemizin her köşesinde yeni üniversiteler kuruldu. Bu üniversiteler kurulduğu zaman birçok kesimden haksız bir şekilde tabela üniversiteleri kuruluyor yönünde eleştiriler geliyordu. Bu gün gelmiş olduğumuz noktada cumhurbaşkanımız tarafından alınan bu kararın ne kadar önemli ve yerinde olduğu anlaşılıyor. Tabela üniversitesi şeklinde yöneltilen eleştirilerinde son derece haksız eleştiriler olduğu ortaya çıkmıştır.” ifadelerini kullandı.

‘2015 YILINDAN SONRA 6 AKADEMİK BİRİM AÇTIK’

2015 yılından sonra 6 akademik birim açtıklarını ifade eden Rektör Polat “Bunlar, Uygulamalı Bilimler Fakültesi (Ziraat Fakültesi), Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu. YÖK’te Fakülte olması için gerekli girişimlerde bulunulmuş olup kısa süre içerisinde fakülteye dönüşmesini beklemekteyiz. Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, Bulanık Meslek Yüksekokulu, Varto Meslek Yüksekokulu, Sağlık Fakültesi ki 2007 öncesinde kurulmuş olan bu yüksekokulumuz, geçtiğimiz ay YÖK Genel Kurulunda alınan kararla fakülte olmuştur ve Veteriner Fakültesini YÖK’ten talep ettik.” diye konuştu

Rektör Polat, akademik birimler tarafından yapılan faaliyetleri şöyle sıraladı;

“Meslek Yüksekokulumuzda Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı Eğitim-Öğretim Dairesi Başkanlığının, Ulaştırma Hizmetleri Bölümünde Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri Programı Görsel-İşitsel Teknikler ve Medya Yapımcılığı Bölümünde Fotoğrafçılık ve Kameramanlık Programı açılmıştır. Onur Air A.Ş ile Türk Hava Yolları tarafından Ulaştırma Hizmetleri Bölümü Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri programımıza uçak malzemeleri hibe edilmiştir. Görsel, İşitsel Teknikler ve Medya Yapımcılığı Bölümü Fotoğrafçılık ve Kameramanlık Programı öğrencilerinin kullanımına sunulmak üzere fotoğrafçılık stüdyosu hazırlanmaktadır. Görsel, İşitsel Teknikler ve Medya Yapımcılığı Bölümü öğrencilerinin kullanımına sunulmak üzere radyo stüdyosu hazırlanmış olup televizyon stüdyosu da hazırlanmaktadır. Merkezi Kütüphanemiz Toplam Basılı Kitap Sayısı: 60 bin. Sosyal Bilimler MYO bünyesinde kurulan Radyo Alparslan’ın kurulum çalışmaları devam etmekte olup yakın zamanda yayın hayatına başlaması planlanmaktadır. Radyo Alparslan, dinleyicilerine müzik programlarından kültür sanat programlarına; akademik gündemden ilimiz ve üniversitemiz arasında yapılacak çalışmalara kadar geniş bir yelpazede yayın politikası oluşturmayı planlıyor.

2007-2015 yılları arasında 75’i öğretim üyesi, 389’u öğretim elemanı olmak üzere toplam 464 olan akademik personel sayısı 2015-2019 yılları arasında 242’si öğretim üyesi, 383’ü öğretim elemanı olmak üzere toplam 625’e yükselerek artış göstermiştir” diyen Polat şu ifadeleri kullandı; “20 profesör, 20 doçent, 202 Dr. Öğr. Üyesi, 192 Öğr. Gör., 191 Arş. Gör. 256’sı idari; 144’ü sürekli işçi olmak üzere toplam 400 idari personelimiz bulunmaktadır. ‘Hayvancılık Alanında Pilot Üniversite’ kapsamında çalışan öğretim elemanı sayımız 15’tir. Akademik ve idari personel sayımız 2019 yılı itibariyle toplamda 1025’tir. 2015’te 8150olan öğrenci sayımız2019-2020 Eğitim-Öğretim yılında 9082’ye yükselmiştir.”

‘BİZLER ZAFERLE DEĞİL SEFERLE YÜKÜMLÜYÜZ’

Zaferle değil seferle yükümlü olduklarını dile getiren Rektör Polat, “Hitama erdirdiğimiz her çalışmanın esasında bir sonraki çalışmamız için basamak teşkil ettiğinin bilinciyle hareket ediyoruz. Dolayısıyla Muş Alparslan Üniversitesi olarak, toplumun her anlamda ilerlemesi; insanımızın cehaletten, eğitimsizliğin doğurduğu kısır düşüncelerden ve hurafelerden uzaklaşarak sahih bilginin aydınlığında, farklı düşüncelere ve kültürlere saygı çerçevesinde dayanışma ve refah içinde onurlu bir hayat sürebilmesi amacıyla yürüttüğümüz faaliyetleri, inşallah önümüzdeki yıllarda da geliştirerek sürdürmeye devam edeceğiz. Muş’un, bölgemizin ve üniversite camiamızın beklentileri ve ihtiyaçları konusunda edindiğimiz tecrübelerden ve gözlemlerimizden hareketle çok daha sağlam, çok daha verimli ve çok daha etkili, kalıcı ve iddialı faaliyetlerle seferimizi sürdürmek azmindeyiz. Muş’a ve bölgemize yeni güzellikler kazandıracağına yürekten inandığımız seferimizde, bütün Muşlulardan; Muş’un Türkiye’nin ve dünyanın dört bir yanında yaşayan güçlü diasporasından, başından beri olduğu gibi bundan sonra da güçlü bir destek göreceğimizden kuşkumuz yoktur.” ifadeler kullandı

Program, soru-cevap kısmının ardından sona erdi.HABER49

amasya escort

İlginizi Çekebilir

Hazal Öğretmen, Kapı Kapı Gezerek Köydeki Kadınlara Okuma Yazma Öğretiyor

Muş’un Varto ilçesindeki Tepe Köyü İlkokulunda müdür yetkili öğretmen olarak görev yapan Hazal Ateş Özden, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir