Kuluçka makinesi ile civciv üretiyorlar!

Muş’un Varto ilçesindeki ilköğretim öğrencileri, hazırladığı kuluçka makinesinde dolaba konulmamış taze yumurtalar üzerinde etkili oluyor. Öğrenciler, makinenin içerisine yerleştirilen yumurtaları 20 gün geçtikten sonra civciv olarak makineden çıkıyor.

Öğrenciler, “Bu makineyi nesli tükenmekte olan hayvanları yeniden üreterek doğaya kazandırabilmek amacıyla yapıyoruz. Bu bir kuluçka makinesi. Bu projemiz de nesli tükenen hayvanları yeniden doğaya kazandırabilmeyi amaçladık. Bunun için bir strafordan yapılan Kap, Nemlendirici, bir adet ısı sabitleyici termostat, bir adet ampul ve bir adette bilgisayar fanı kullandık.” dediler. Kullandığı bu malzemelerin ne işe yaradığını da anlatan Varto YİBO öğrencileri, “Bilgisayar fanı içeriye temiz hava oksijenin girmesini sağlıyor. Ampulümüzü termostata bağladık. İçerinin ısısı belirli dereceye geldiğinde ampulümüz sönüyor. Isı düştüğünde ise ampul yeniden devreye giriyor. Ampul içeriyi ısıtmaya yarıyor. içerideki nemi sağlamak için nemlendirici aparat koyduk. Birde Vivyol korduk bu da yumurtayı belirli periyotlarla çevirmemize yarıyor. Her tarafı gelişmiş bir şekilde oluşuyor. Bunun için yumurtamızın döllenmiş olması lazım. Biz bu yöntemle şimdiye kadar onlarca civciv elde ediyoruz” diyerek projelerini anlattılar.

Öğrencilerin projeleri ile ilgili gazetemize konuşan Varto Yatılı Bölge Ortaokulu Müdürü Alper Akkaya, “Öğrencilerimiz tarafından hazırlanan ve uygulamaya konulan böyle bir proje gerek okulumuz, gerekse de ilçemiz için bir ilk olma özelliği taşıyor. Isısı ayarlanmış kuluçka makinesindeki civcivler, Kuluçka’ya yatırılmalarının 21’inci gününde yumurtadan çıkmaya başlıyor. Bu başarılı projeyi hayata geçirip civciv elde eden öğrencilerimizi tebrik ediyorum” diye konuştu.

Öğrencilerimizin araştırma ve proje hazırlama süreçleri bizleri çok mutlu ediyor diyen Varto İlçe Milli Eğitim Müdürü Yalçın Süne, “Programın öncelikli amacı, yenilikçi ve gelişmiş projeler geliştirmekten ziyade, öğrencileri bilimsel bir disiplinle çalışmaya yönlendirmek ve proje sonuçlarıyla, okullarımızda bilim fuarları organize edebilmektir. Öğrencilerimiz kendilerine gerekli yol gösterildiğinde, her türlü proje çalışmaları yürütebileceklerini ortaya koyuyorlar. Sonuçta ortaya güzel ürünler çıkıyor. Varto YİBO öğrencilerimizi bir kez daha tebrik ediyorum. Öğrencilerimizin araştırma ve proje hazırlama süreçleri bizleri mutlu ediyor. Kuluçka makinası yapmaları ve bu makine sayesinde onlarca Civciv çıkarmaları bizleri mutlu etti, bizlerin amacı her zaman ki gibi, geleceğin nesillerini, geleceğin mimarlarını yetiştirmek bu bağlamda Emeği geçen tüm öğrencilerimize ve öğretmenlerimize teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.HABER49

İlginizi Çekebilir

Tarladan tıp fakültesine uzanan başarı

Muş’ta hem çiftçilikle uğraşıp ailesine yardımcı olan hem de eğitimini sürdürmeye çalışan Bünyamin Dönmez, zor …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir