Hasköy’de Öğretmenlere “Robotik Kodlama” Eğitimi

Muş’un Hasköy ilçesinde “Öğretmenlerimiz Robotik ve Kodlama Eğitimiyle Geleceğimizi Kodluyor” projesi kapsamında öğretmenlere “kodlama ve robotik eğitici eğitimi” veriliyor.

Hasköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü “Öğretmenlerimiz Robotik ve Kodlama Eğitimiyle Geleceğimizi Kodluyor” projesi kapsamında ilçedeki öğretmenlere yönelik olarak Robotik Kodlama Kursu gerçekleştirdi.

Eğitime ilçedeki 24 öğretmen katıldı. Eğitimi ziyaret eden ve etkinliklere katılan İlçe Milli Eğitim Müdürü Necdet Bozyel, “İlçemizde görev yapan öğretmenlerimiz genç, yeniliklere açık, çalışkan, idealist öğretmenlerdir. Eğitime katılan öğretmenlerimize sıfırdan başlayıp ileri düzeyde kod yazmanın mantığını, temel elektrik bilgisi ve Arduino kullanılarak, proje devresinin nasıl kurulacağı anlatılacak. Robotların nasıl çalıştığını ve çeşitli sensörleri nasıl kullanacaklarını öğrenecekler. Milli Eğitim Bakanlığımızın ”Mutlu Çocuklar, Güçlü Türkiye” sloganıyla açıkladığı, 2023 Eğitim Vizyonunda öğretmenlerin mesleki gelişiminin artırılması ve okullarda robotik ve kodlama eğitiminin de içinde yer aldığı Tasarım Beceri Atölyelerinin kurulması ile ilgili çalışmaların gerekliliği belirtilmektedir. Bu eğitim öğretmenlerimizin mesleki gelişimini artıracak ve her okulda açılması planlanan Tasarım-Beceri Atölyelerinde çalışacak donanımlı öğretmenlerin yetiştirilmesine katkı sunacaktır. Öğretmenlerimizin robotik kodlama eğitmen eğitimi alması ve bu eğitimi ilçemizde görev yapan diğer öğretmenlere öğretmesi ve sonrasında ilçemizdeki öğrencilerin robotik ve kodlama eğitimi alması özelde ilçemizin ve ilimizin, genelde ise ülkemizin eğitim düzeyinin artması ve kalkınmasına katkısı olacaktır. Ajans Press’in Gençlik ve Spor Bakanlığı Eğitim, Kültür ve Araştırma Genel Müdürlüğü verilerinden elde edilen bilgilere göre Türkiye de bilgisayar başında geçirilen süre günde ortalama 7 saat olarak belirlenmiştir” dedi.

Hasköy İlçe Milli Eğitim Müdürü Necdet Bozyel konuşmasını şöyle sürdürdü:

“We Are Social firmasının yayınladığı 2017 raporlarına göre nüfusun %74’ü internet ve sosyal medya kullanıyor. Rapora göre ortalama 48 milyon kişi sosyal medya kullanıyor ve günde ortalama 3 saatte sosyal medya için ayrılıyor. TÜİK yapmış olduğu araştırmaya göre 6-15 yaş arası çocuklarımızın %45,6 ‘sı internet kullanıyor. Ancak bu çocukların yalnızca %1’i ileri düzey bilgisayar bilgisine sahip. Ömer Halis Demir Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Bölümünden Dr.Öğr.Üyesi Zekihan HAZAR’ın ortaokul öğrencilerine yönelik Dijital Oyun Bağımlılığı araştırmasında öğrencilerin %26’sı dijital oyun bağımlısı olduğu ortaya çıkmıştır. Bilgisayar başında bu kadar zaman geçiren gençlerimize bakınca; Acaba ne üretiyoruz? diye kendimize sorduğumuzda aslında hiçbir şey cevabı oldukça üzücüdür. Ayrıca sektörel olarak bakarsak; marka değerlendirme kuruluşu Brand Finance’ın yaptığı açıklamaya göre Türkiye’nin en değerli 100 markasının toplam değeri 27,4 milyar dolar, ancak bu rakam teknoloji markalarının %10 bile değil. Bu yüzden Başkanımız Sayın Recep Tayip Erdoğan’ın başlattığı Dev Yazılım Hamlesi Projesi’ ne kulak verip ülkemiz için katma değer üretecek bilgisayar başında zaman tüketen, sadece oyuna ve sosyal medya zaman ayıran bir gençlik yerine üreten sorunların farkında olan, girişim hamlesi yapabilecek nesiller yetiştirmek ihtiyaç olmuştur. Dijital dünyada, yatırım yapan büyük markaların kurucularına bakıldığında bu kişilerin küçük yaşlarda tanıştıkları bilgisayar ve aldıkları yazılım eğitimiyle birlikte mevcut girişimleri bugün ki seviyesine ulaşmıştır. Eğitim verirken çocukların ileriki yaşamlarında gelecekleri seviyeyi en başından kestirmek mümkün değildir. Bu yüzden bu eğitim, Türkiye’nin her yerindeki, tüm çocuklara ulaşmalıdır. Tüm bunlar birlikte düşünüldüğünde Hasköy ilçemizde öğrenim gören öğrencilerinde robotik ve kodlama eğitimi almaya hakları olduğu bir gerçektir. Onların bu eğitimi alabilmesi için alana hakim, nitelikli eğitim verebilecek eğitmenlerin yetiştirilmesi gerekmektedir. Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) ilçemizdeki bu projemize destek olmuştur. Kalkınma ajansımıza destekleri için teşekkür ederiz.”HABER49

ısparta escort bayan

İlginizi Çekebilir

MŞÜ’de erken bitirmeye senato engeli

Muş Alparslan Üniversitesi’nde başarılı öğrencilerin üst sınıflardan ders alarak öğrenimlerini daha erken sürede tamamlamalarına engel …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir