DOKTORLARIMIZA SAHİP ÇIKALIM!

Bugün doktor denince birçok kişinin aklına maalesef bıçak parası alan, hastaneye geç gelip erkenden kaçan, hastanede yüzüne bile bakmadığı hastalara muayenehanede candan ilgi gösteren, ilaç firmalarının bir dediğini iki etmeyen kimseler gelmektedir. Asıl önemlisi de her şeye rağmen hekimliği özendiren en önemli faktörlerden olan “saygınlık” bitme noktasındadır ve belki de çoktan bitmiştir. Elbette doktorların içinde […]

DOKTORLARIMIZA SAHİP ÇIKALIM!
DOKTORLARIMIZA SAHİP ÇIKALIM!
Emrullah Özbey
  • Yayınlanma20 Şubat 2020 13:37
  • Güncelleme24 Ağustos 2020 14:59

Bugün doktor denince birçok kişinin aklına maalesef bıçak parası alan, hastaneye geç gelip erkenden kaçan, hastanede yüzüne bile bakmadığı hastalara muayenehanede candan ilgi gösteren, ilaç firmalarının bir dediğini iki etmeyen kimseler gelmektedir. Asıl önemlisi de her şeye rağmen hekimliği özendiren en önemli faktörlerden olan “saygınlık” bitme noktasındadır ve belki de çoktan bitmiştir. Elbette doktorların içinde görevlerini iyi yapmayan, iyi yapamayan veya görevlerini kötüye kullananlar olabilir ama inanın ki bunlar çok küçük bir azınlıktır. Bunun için tüm doktorların karalanması çok yanlıştır.

Muş Devlet Hastanemizde de görevini çok iyi yapan doktorlarımız var. Görevini çok iyi yapan doktorlarımız genelde Muş ilini ve halkını çok sever ve burada uzun yıllar kalırlar.  Fakat ilimizde sosyal ve kültürel anlamda büyük eksiklikler yaşanmakta.  Bunun yanında şehir merkezinde üç yıldır devam eden alt ve üst yapı çalışmaları, su sorunu sadece dışarıdan gelen memurları değil Muşluları bile göçe zorluyor. Alt ve üst yapı çalışmalarında sona doğru yaklaşırken su sorununun da bir an önce çözüleceğini umut ediyoruz.

Değerli okuyucular, yazımın başında da belirttiğim gibi “Doktorlarımıza Sahip Çıkalım”, ilimizde ve hastanemizde önemli operasyonlar yapan ve hizmet süresi bittikten sonra da ilimizde kalan hekimlerimize çok teşekkür ediyoruz. Muş Devlet Hastanesinde görev yapan ve Muş halkının sürekli övgü ile bahsettiği Plastik Cerrahi Uzmanı Doktor Mehmet Ekinci 4 yıldır Muş’ta önemli ameliyatlar yapıyor. Görev süresi boyunca Muş’ta yaklaşık olarak 10 bin civarında ameliyat yapan Uz. Dr. Mehmet Ekinci’nin Muş Devlet Hastanesinden istifa ettiğini öğrenince duygulandım. Doktor beyin Muşta yaptığı başarılı operasyonları sık sık hem vatandaşlardan hem de hastane yönetiminden duyuyorduk. Başarılı bir doktorun memleketimizden gitmesi bizi oldukça üzüyor.  Birkaç kez hastaneye giderken görmüştüm doktorumuzun hem yurt dışından hem de il dışından gelen hastalarını. Muş gibi küçük bir şehirde bir doktorun farklı illerden gelen hastası olursa o doktor gerçekten görevinin hakkını veriyordur değil mi? Yurt dışı ve yurt içi farklı şehirlerden gelen hastaların aynı zamanda il ekonomisine de katkısı vardır.

Böyle başarılı bir doktorun ilimizden gitmesini ben şahsen istemem. İl Sağlık Müdürlüğü ve hastane yönetiminin de böyle başarılı doktorların gitmesini istemediğinden eminim. Uzman Doktor Mehmet Ekinci’nin Muş’tan ayrılmaktan vazgeçmesini umuyorum. İlla gitmek zorunda ise de Muş’a yaptıkları hizmetlerden dolayı kendisine çok çok teşekkür ediyoruz ve çalışma hayatında başarılar diliyorum.

Sonuç şu: Lütfen, çoğu büyük fedakârlıklarla yetişen ve zor şartlarda çalışan doktorlarımıza saygıda kusur etmeyelim, onlara sahip çıkalım. Birkaç kendini bilmezin yaptıkları yüzünden çoğunluğu suçlamayalım. Yoksa bu gidişle yakında tıp fakültesine girmeye cesaret edecek aklı başında kimse kalmayacak. Hastanelerimize de doktor bulamayacağız.