Diş ipi kullanmanın önemli faydaları

Ağız sağlığımız söz konusu olduğunda koruyucu tedaviler maalesef çok yaygın değil ve toplumun büyük bir bölümünde diş problemleri görülüyor. Bu nedenle ağız ve diş sağlığı için diş ipi kullanımı gibi sağlıklı alışkanlıkları hayatımıza katmak gerekiyor.

Diş ipi kullanmanın önemli faydaları
Diş ipi kullanmanın önemli faydaları
Haber49 Editör
  • Yayınlanma1 Temmuz 2024 19:33

Sizlerin desteği ve katkılarıyla daha hızlı ve doğru haberler sunabilmek için WhatsApp haber ihbar hattımıza yaşadığınız, tanık olduğunuz olayları bize anında bildirebilirsiniz.

HABER49-Birçoğumuzun  “Dişlerimi fırçalıyorum zaten, diş ipi kullanmam gerekli mi ?” sorusu mutlaka aklından geçmiştir. Bu soruların cevabını Ortodonti Uzmanı Diş Hekimi Özlem Aylıkçı’dan aldık. Aylıkçı’nın  konu ile ilgili yaptığı bilgilendirme şöyle:

 

Ağız sağlığımız söz konusu olduğunda koruyucu tedaviler maalesef çok yaygın değil ve toplumun büyük bir bölümünde diş problemleri görülüyor. Bu nedenle ağız ve diş sağlığı için diş ipi kullanımı gibi sağlıklı alışkanlıkları hayatımıza katmak gerekiyor.

 

DİŞ İPİ KULLANMAK GEREKLİ Mİ?

 

Kısa bir cevap verecek olursak; evet gerekli. Diş ipi kullanmayı destekleyecek 6 neden şunlardır;

 

Dental plağı elimine eder: Birçoğumuzun her gün diş fırçalama alışkanlığı var. Bu gerçekten çok güzel bir şey. Ama maalesef yeterli değil. Özellikle her dişin arasını temizlemek sadece diş fırçalayarak mümkün olmaz. Her gün diş ipi kullanarak bu bölgelerde plak birikimini engelleyebilirsiniz. Dişlerinizin sararmasını ya da renklenmesini engelleyeceksiniz.

 

Diş çürüklerinden korur: Dünya Sağlık Örgütüne göre erişkin nüfusun neredeyse tamamı diş çürüğü problemi yaşıyor. Sadece bu istatistik bile diş ipi kullanmaya başlamak için yeterli bir sebep bence. Çürükler; bakteri, asit ve tükürükten oluşan plak adı verilen birikintiler nedeniyle oluşur. Dişlerinizi ve dişlerin arasını temiz tutarsanız çürüklerden de korunabilirsiniz.

 

Dişeti sağlığınızı korur: Çürüklerden korumasının yanında, dişeti hastalıklarına karşı savaşmak için de diş ipi kullanmak gereklidir. Dişeti hastalıklarının ilk belirtisi gingivitistir. Dişetlerinde kızarıklık, şişlik ve iritasyon , kötü ağız kokusu ve fırçalarken kanama şeklinde kendini gösterir. Buna neden olan en önemli şey ise kötü ağız hijyenidir. Yani günlük fırçalamanıza diş ipi kullanımını da ekleyerek diş ve dişetlerinizi temiz tutabilir ve dişeti hastalıklarından korunabilirsiniz.

 

Diyabet riskinizi azaltır: Evet yanlış okumadınız. İlk üç neden kadar direk ilgili olmasa da diyabet ve diş sağlığı arasında önemli bir ilişki vardır. Ağız hijyeni alışkanlıklarınız iyi değilse, dişeti hastalıklarına daha yatkın olursunuz. İlerlemiş dişeti hastalıkları vücudun insüline direncini artırabilir ve dolayısıyla diyabet riskinizi de artırmış olur.

 

Kötü ağız kokusunu engellemeye yardımcı olur: Kötü ağız kokusundan yakınanlar bununla başa çıkmak için tüm yolları denemeye hazırdır. Diş ipi kullanmak bunlardan biridir. Çünkü ağız kokusunun nedenlerinden biri fırçalayarak uzaklaştıramadığımız dişler arasında kalan bakteri plağıdır.

 

Kalp hastalıklarından korur: Son olarak diş ipi kullanımı kalp hastalıklarından da korur. Nasıl mı? Yine tamamen dişeti sağlığı ile ilgili. Gingivitis olduğunda, dişetleri kanamaya çok yatkındır ve bu nedenle bakterilerin kana karışma olasılığı vardır.

 

Bakteriler kan akımına karıştığında hasar büyük olabilir. Pıhtıdan kalp krizine kadar giden durumlar oluşabilir. Günde iki dakikanızı ayırarak hepsinden korunmaya değmez mi ?

 

ALIŞKANLIK HALİNE GETİRİN

 

Ortodonti Uzmanı Diş Hekimi Özlem Aylıkçı ,” İlk başta gereksiz bir iş gibi görünebilir. Çoğu gün diş ipi kullanmak aklınızdan bile geçmeyebilir. Bu çok normal. Yeni bir alışkanlık edinmek kolay değildir. İlk birkaç hafta bir hatırlatıcı kurmak yardımcı olabilir ya da devamlı görebileceğiniz bir yere postitler yapıştırmak da yapılabilir. Vazgeçmezseniz zamanla günlük rutininize yerleşeceğine emin olabilirsiniz. ‘dedi. Korunmaya değmez mi?

 

HABER MERKEZİ