Yepyeni Bir Siyaset Dili ve Siyaset Kültürü İçin Yola Çıktık

DEVA İL BAŞKANI AV. ELİF ÇELİK: Yepyeni Bir Siyaset Dili ve Siyaset Kültürü İçin Yola Çıktık Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Muş İl Başkanlığı’nın 1. Olağan İl Kongresi Genel Başkan Ali Babacan’ın katılımı ile bir düğün salonunda gerçekleştirildi. Kongrede konuşan Babacan, adalet, demokrasi ve ekonomi vurgusu yaptı. Tek liste halinde gidilen kongrede Av. Elif Çelik […]

Yepyeni Bir Siyaset Dili ve Siyaset Kültürü İçin Yola Çıktık
Yepyeni Bir Siyaset Dili ve Siyaset Kültürü İçin Yola Çıktık
Haber49 Editör
  • Yayınlanma7 Aralık 2020 15:35
  • Güncelleme14 Aralık 2020 14:33

DEVA İL BAŞKANI AV. ELİF ÇELİK:

Yepyeni Bir Siyaset Dili ve Siyaset Kültürü İçin Yola Çıktık

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Muş İl Başkanlığı’nın 1. Olağan İl Kongresi Genel Başkan Ali Babacan’ın katılımı ile bir düğün salonunda gerçekleştirildi. Kongrede konuşan Babacan, adalet, demokrasi ve ekonomi vurgusu yaptı. Tek liste halinde gidilen kongrede Av. Elif Çelik yeniden başkan seçildi.

Kongreye Genel Başkan Ali Babacan’ın yanı sıra DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcıları, Kurucular kurulu üyeleri, CHP, Yeniden Refah Partisi ve HÜDA-PAR il örgütleri ile sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, mahalle muhtarları ve kalabalık bir vatandaş topluluğu katıldı.

41. İL KONGRESİ

Kongrenin açılış konuşmasını DEVA Partisi Muş İl Başkanı Av. Elif Çelik yaptı. Çelik, büyük bir heyecan ve coşku ile kongrelerine başladıklarını söyledi. Konuşmasına şiirle başlayan İl Başkanı Av. Elif Çelik, “Güzelliği türkülere konu olmuş Muş’a, laleler diyarına, Sultan Alparslan’ın otağına ev sahipliği yapmış güzel Muşumuza, Demokrasi ve Atılım Partisi’nin nazar boncuğu olan 41. İl Kongremize hoş geldiniz, hun bi xer hatin.” diyerek katılımcıları selamdı.

ÇELİK: MUŞ İÇİN TARİHİ BİR GÜN

“Bugün Muş Ovası çöle, sise ve dumana karşı daha başka bir Mavi, bugün Muş Ovasının gerdanlığı olan “Murat Nehri” bambaşka akmakta, “Kurtik Dağı’’ tüm heybetiyle DEVA’yı kucaklamakta” diyen Çelik konuşmasını şöyle sürdürdü: “Yıllardır açlığa, susuzluğa ve sahipsizliğe terk edilmiş MUŞ bugün DEVA’sına kavuşmakta… Müjdeler olsun Lalesine, Kalesine, Ovasına, Müştak Babaya, Sultan Alparslan’a… Evet, sevgili misafirlerimiz. Bugün coşkuluyuz, bugün heyecanımız daha fazla. Bugün her zamankinden daha umutluyuz. Ankara’da 94 cesur insanın yaktığı  “Demokrasi ve Atılım “ meşalesi, bugün Muş’la buluşmakta ve Muş’un karanlık tarihini aydınlık bir geleceğe çevirmek için yanımızdalar. Türkiye’nin her köşesinin zor günlerden geçtiği bu zamanda, Sayın Genel Başkanımız ve onun etrafındaki halkada yer alanlar, insani ve sorumluluk bilinciyle ülkenin düştüğü bu duruma sessiz kalmayarak, adeta yeni bir kurtuluş mücadelesi başlattılar. Ateşten bir gömlek olan bu sorumluluk bu salonu dolduran, gözleri umut ışıklarıyla dolu olan gençlerle büyümekte ve ülkenin her karış toprağına ulaşmaktadır.  Ve bugün Muş için, bizler için, sevgili Muşlu hemşehrilerim için tarihi bir gün…Bu anlamda kongremizin başta ilimize, ülkemize ve tüm insanlığa hayırlar getirmesini diliyorum.”

“YEPYENİ BİR SİYASET DİLİ VE SİYASET KÜLTÜRÜ İÇİN YOLA ÇIKTIK”

Ülke olarak çok zor günlerden geçtiğimize dikkat çeken Çelik, “En başta ifade özgürlüğü olmak üzere yargı, eğitim, sağlık ve kalkınma alanlarında çok ciddi problemlerle karşı karşıyayız. Siyaset kurumu, çözüm noktası olmaktan çıkmış ranta, güce ve siyasi nüfuza ulaşmakta bir araç haline gelmiştir. Yolsuzluk, yalan, rüşvet ve talan kültürü maalesef ülkeye hakim olmuştur. Ekonomi ve refah düzeyi düşüyor, bakanlar sosyal medya üzerinden istifa ediyor, Ekonomi Bakanı olarak atanan kişi bu haberi başkasından duyuyor, devlet ciddiyeti kayboluyor ve en önemlisi koca bir devlet tek bir elden yönetiliyor. Ülkedeki bu kötü yönetim bu ülkenin kaderi değildir, asla da olmamalıdır. Biz DEVA Partisi kadroları olarak yepyeni bir siyaset dili ve siyaset kültürünü oluşturmak için yola çıktık ve bu anlamda Türkiye’yi en iyi şekilde yönetmek birinci hedefimizdir. DEVA Partisi olarak hukukun üstünlüğü, fırsat eşitliği gibi ilkelerden vazgeçmeden bu ülke insanının hak ettiği refah ve güven ortamını hep birlikte sağlayacağız” dedi.

“TÜM DERTLERİNİN DEVA’SI OLACAĞINI İSPAT ETMİŞTİR”

Çelik şunları kaydetti: “Bunalan, daralan ve sıkışan siyaset kurumunun imdadına yetişen DEVA kadroları, daha şimdiden kullandığı üslup ve çözüm odaklı siyaset yapma tarzı ile kavgadan, gürültüden ve ayrışmadan bunalıma girmiş ülkemiz insanı için bir umut kapısı olmuştur. Ülke gençleri ilk defa korkmadan siyaset sahnesine adım atma fırsatı ve cesareti bulmuşlardır. Günlük kavgalardan, siyasi krizlerden, kutuplaşmalardan hepimiz çok yorulduk. DEVA Partisinin kadroları, programı ve vizyonu bu siyasi kaostan bunalan ülkemizi aydınlığa çıkaracaktır. Tüm engellemelere rağmen DEVA kadroları rasyonel ve çağdaş öneriler sunarak daha şimdiden Türkiye’nin tüm dertlerinin DEVA’sı olacağını ispat etmiştir. Partimiz henüz iktidara gelmeden taklit edilmeye başlanmıştır. Mevcut hükümetin son zamanlarda ekonomi ve yargı reformu söylemleri Deva Partisinin Mart ayından beri dile getirdiği gerçeklerdir. Ne mutlu Deva Partisine ki daha iktidar olmadan çözüm reçeteleri sunarak, bu ülkenin kaderine, talihine etki ediyor. Deva Partisi asla mevcudun devamı değildir. Her fikir, her görüş ve derdi memleket olan her birey DEVA çatısı altında kendisini ifade edecek, kendisine yer bulacaktır. Her kesimi kucaklayan, farklılıkları bir zenginlik olarak gören, kadrolarında hem duayen siyasetçilere hem de iyi eğitimli gençlere yer veren partimiz, siyasette önce vicdanı, adaleti, ötekileştirmemeyi önceleyerek kavga ringine dönen ülkemizi ve siyaset kurumunu yeniden dizayn etmeye başlamıştır. Daha şimdiden kamuoyunda Deva Partisinin gelecekte iktidar partisi olaca ğı konuşuluyor.”

“MUŞ’A HAYIRLI OLSUN”

“Ben, Muş’un ilk kadın il başkanıyım. Siyasi deneyimime Muş’un ilk kadın il başkanı olarak üstelik bunu da DEVA’yla taçlandırmanın gururunu yaşıyorum” diyen Av. Çelik, Bugün il kongremiz Muş için bir milat, yeni bir tarihin başlangıcıdır.  Bugün bir bayram, bir şölen ve kutlu bir gündür bizim için. Tüm engellemelere, yasaklamalara, pandeminin ağır şartlarına rağmen büyük bir coşkuyla gerçekleştirdiğimiz bu demokrasi bayramı Muşa ve Muşlu hemşerilerime hayırlı uğurlu olsun” şeklinde konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından Muş 1’inci Olağan İl Kongresi’nde mevcut Başkan Av. Elif Çelik tek liste ile yeniden başkan seçildi. Seçim sonucunda Muş İl Yönetim Kurulu aşağıdaki isimlerden oluştu.

Asil Liste: Aydın Korkmaz, Mehmet Emin Bitim, Süleyman Gürtürk, Mehmet Zeren, Cesim Baykal, Fuat Ommuş, Mehmet Selver Köprü, Mehmet Feyzi Ataman, Erdi Tuncer, Bilal Ercan, Mertcan Çakır, Hakan Devrim, Mehmet Sıddık Çiçek, Metin Nergiz, Habib Erten, Mehmet Zahit Toktaş, Gülsüm Buluç, Heybet Fidan, Abdulvahap Kandemir ve Hakan Uslu.

Yedek Liste: Emrah Erboğa, Serkan Turgut, Hatice Olcan, Veysel Kaya, Kutbettin Bayar, Mehmet Nuri Bağatur, Ramazan Yıldırım, Adem Güngör Enver Azbay ve Emine Beyza Coşkun

Disiplin Kurulu Asıl Liste: Selahattin Bolat, Erhan Çelik, Necat Kül, Eyüp Işık, Mehmet Sani Yılmaz ve Nevzat Dinçer.HABER49