DENEYAP ATÖLYELERİ VE MİLLİ TEKNOLOJİ HAMLESİ

Türk gençliği bizim has bahçemiz, parlak yüzümüz, muazzam hazinemizdir. Bu sebepledir ki Atatürk’ün dediği gibi “Bütün ümidimiz gençliktedir”. Şahsımın Tasarım ve Üretim alanında eğitmenlik görevini üstlendiği ülkemizin 81 ilinin her köşesinde kurulmaya başlayan DENEYAP atölyeleri yakın zamanda Muş’ta da faaliyetlerine başladı. Proje yürütücüleri arasında T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı, TÜBİTAK […]

DENEYAP ATÖLYELERİ VE MİLLİ TEKNOLOJİ HAMLESİ
DENEYAP ATÖLYELERİ VE MİLLİ TEKNOLOJİ HAMLESİ
Doç. Dr. Salih ÖZER
  • Yayınlanma19 Aralık 2022 15:02

Türk gençliği bizim has bahçemiz, parlak yüzümüz, muazzam hazinemizdir. Bu sebepledir ki Atatürk’ün dediği gibi “Bütün ümidimiz gençliktedir”.

Şahsımın Tasarım ve Üretim alanında eğitmenlik görevini üstlendiği ülkemizin 81 ilinin her köşesinde kurulmaya başlayan DENEYAP atölyeleri yakın zamanda Muş’ta da faaliyetlerine başladı. Proje yürütücüleri arasında T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı, TÜBİTAK ve Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı da yer alıyor. Öğrencilerin başvuruları bu yılın ağustos ayında alındı. Sonrasında zorlu bir seçme süreci başladı. Ayrıca öğrenci seçme sınavları uygulamalı olarak yapıldı. Seçme sınavına tabi tutulan birbirinden parlak teknoloji canavarı ortaokul ve lise öğrencileri bu atölyelerde iki haftadır ders görüyor.

T.C. Cumhurbaşkanlığı’nın ilk 100 günlük İcraat Programı çerçevesinde şekillenen ‘Geleceğin Teknoloji Yıldızları’ programı kapsamında geleceğin mühendislerinin, teknoloji girişimcilerinin ve bilim adamlarının yetiştirilmesi planlanıyor. Geleceğin Teknoloji Yıldızları olarak yetiştirilecek olan ortaokul ve lise seviyesindeki öğrenciler, Tasarım ve Üretim, Robotik ve Kodlama, Elektronik Programlama ve Nesnelerin İnterneti, Yazılım Teknolojileri, Mobil Uygulama, Siber Güvenlik, Enerji Teknolojileri, Havacılık ve Uzay Teknolojileri, Nanoteknoloji ve Malzeme Bilimi, Yapay Zekâ ve İleri Robotik alanlarında 24 ay derinlemesine atölyelerde tamamen ücretsiz olarak eğitim alacak ve ilgili eğitimler sonrasında 36 ay süresince takım arkadaşları ile birlikte kendi projelerini üreteceklerdir.

Eğitimler için Muş DENEYAP’ta 132 öğrenci kayıt yaptırmış durumda. Dersler Cumartesi ve Pazar sabah ve öğleden sonraları oturumu olark dört grup şeklinde yürütülüyor. Öğrencilerimize ilk müfredat olan tasarım ve üretim alanında teknik resim bilgisinden bilgisayar destekli çizim programlar kullanımına ahşap işlemeciliğinden CNC ve lazer ile işleme eğitimleri ile hayallerindeki ürünleri üretme imkanları tanıyan bu programlar sayesinde hayallerinin geliştirilmesi için önemli adımlar sunuluyor.

DENEYAP’ın temel amacı, ülkemizin kalkınması için olmazsa olmaz görülen Milli Teknoloji Hamlesinin itici gücünü oluşturacak, teknoloji üretme yetkinliği yüksek genç bireyler yetiştirmektir. Bu alanda ilgisi ve yeteneği olan gençlerimizin, yeterli imkânlar ve doğru yönlendirme ile çok büyük işler başarabilecek potansiyele sahip olduğuna inanıyor ve tüm Türkiye’de, geleceğin bilim insanları, araştırmacıları, girişimcileri olabilecek gençlerimizin bulunduğunu biliyorum.

Gençlerin X, Y, Z kategorisiyle ele alındığı bu günlerde gençlerin geleceğin inşasında önemli roller üstleneceği bu proje ülkemizin milli teknoloji adımlarında son derece kıymetlidir. Gençliğimizin alfabenin harfleri ile kapasitesinin kısıtlanarak ve sınıflandırarak geleceğin Türkiye’sini inşa etmek son derece zordur. Bu tür sınıflandırmalardan Türk gençliğinin kurtarılması ve hayallerinin inşası anlamında bu tür projelerin hayata geçirilmesi büyük önem arz etmektedir. Projenin nihayetine ulaşmasında görev alan ve bu düşünceyi Anadolu’nun dört bir yanına ulaştıran herkesin büyük bir takdir ile karşılanması gerektiği kuşkusuzdur.

Milleti bir ve birlikte görmek, adına gençlerimize eğilmeli ve onlarla birlikte olmalıyız. Bu nedenle gençliği birlikte değerlendirmeli ve müstesna unvanına Atatürk’ünde dediği gibi Türk gençliği ismiyle hitap etmeliyiz. Yaratılan her insan bizim için hürmete layık olmalıdır. Onların hayata sağlam bilgi ve birikim seviyesi ile atılmasını sağlayacak her türlü eğitim son derece önemlidir. Bu nedenledir ki yaratılan her insan Cenabı Allah’ın eşsiz bir emanetidir. Geleceğimizden tasarruf yapamayacağımıza göre, gençlikten taviz vermemiz, onlara kulak tıkamamız, onları hayatın kaotik şartlarında sahipsiz bırakmamız kuşku yok ki söz konusu olamayacaktır. Düşüncesi, siyasi ve ideolojik aidiyeti ne olursa olsun, gençlerimiz bizim evvel emirde bizim has bahçemiz, parlak yüzümüz, muazzam hazinemizdir.

Bu vesileyle önümüzdeki günlerde atölyemizi ziyaret etmenizi ve çocuklarınızı önümüzdeki yıllarda açılacak olan kurslara göndermeye teşvik edecek tüm duyuruları gözden kaçırmamızı tavsiye ederim.