ÇOCUK İSTİSMARININ TARAFI OLUR MU?

Çocuk istismarı en aşağılık ve en iğrenç suçtur. Ve bu suç ile alakalı olarak bir taraf ayrımı yapılamaz. Bireylerin kendi ideolojik dünyalarına yakın şahsiyetsiz insanların yaptığı eylemler ile karşıt görüşteki birinin yaptığı iğrençlikler arasında da bir fark aranmalıdır. Yıllarca, bölgedeki kız ve erkek çocuklarını kandırarak dağa kaçıran ve HDP’yi de bunun istasyonu haline getiren PKK’nın […]

ÇOCUK İSTİSMARININ TARAFI OLUR MU?
ÇOCUK İSTİSMARININ TARAFI OLUR MU?
  • Yayınlanma19 Aralık 2022 15:00

Çocuk istismarı en aşağılık ve en iğrenç suçtur. Ve bu suç ile alakalı olarak bir taraf ayrımı yapılamaz. Bireylerin kendi ideolojik dünyalarına yakın şahsiyetsiz insanların yaptığı eylemler ile karşıt görüşteki birinin yaptığı iğrençlikler arasında da bir fark aranmalıdır. Yıllarca, bölgedeki kız ve erkek çocuklarını kandırarak dağa kaçıran ve HDP’yi de bunun istasyonu haline getiren PKK’nın eylemlerine ses çıkarmayanların, son günlerde yaşanan olaylar ile alakalı olarak yaptıkları gürültü doğrusu hayret vericidir. Bunun tek bir anlamı söz konusudur, olaylar kişiden kişiye veya istismarı yapanlara göre değişiklik göstermektedir. Aslında bu tutum tam bir ahlaksızlık örneğidir. Çünkü kız veya erkek çocuklarına yönelik istismar olaylarının ne dini ne de kimliksel bir boyutu yoktur, olmamalıdır lakin terör örgütlerinin eylemlerine ses çıkarmayan veya Diyarbakır Annelerinin kendi çocuklarının yakarışının sesini duymayan yapıların, son günlerde yaşanan olaylar üzerinden özellikle İslam’a ve İslami kesime saldırmaları tesadüf değildir.

ÇOCUK İSTİSMARINI İSLAM İLE YANYANA ANMAK, AŞAĞILIK BİR TAVIRDIR

Mahkeme kayıtları ile ortaya çıkan gerçekler herkesin midesini bulandırıyor. 6 yaşındaki bir çocuğun cinsel istismara uğraması affedilecek bir suç değildir. Hukukun en kısa sürede bu vaka ile alakalı sonucu kamuoyu ile paylaşması ve gereken cezanın verilmesi gerekir. Çünkü şu an kamuoyu, iğrenç olay ile alakalı olarak yaptığı vicdan muhasebesinin karşılığını görmek istemektedir. Toplumsal konsensüsün beklentisine yönelik, delillerle birlikte alınacak karar, vicdanlara da su serpecektir. Ama bu vaka üzerinden İslam’a saldırmak veya bunu amaç edinmek en az istismar kadar alçakça bir ithamdır, suçtur, halkı kin ve öfkeye teşvik etmektir. İslam, hiçbir zaman bu tür konuların tartışma alanı haline gelmemiş, aksine kız çocukların diri diri gömülmesine engel olmuştur. O dönem hiçbir hakkı olmayan kadınlara mirastan pay vermiş, onları toplumun en güçlü karakterlerinden biri haline getirmiş, anneliği hak ettiği konuma ulaştırmış, toplumda kadınlara dair saygıyı başlatmış ve arttırmış, çok eşliliği bir zevk unsuru olmaktan çıkararak çok eşliliğe ağır hükümler getirmiş, kadınların kamusal alanda rol almalarını sağlamış, köleliği ortadan kaldırmıştır ve tüm bunları ayetler ile sabit kılmıştır. Bunların dışında İslam, kadını bir aktör olarak toplumun yapı taşı kılmıştır. Böylesine aşağılık bir istismar olayının, İslam ile yanyana getirilmeye çalışılması tam bir iğrençlik ve sahtekârlıktır.

PKK’YA SES ÇIKARMAYAN YAPILAR İSLAM’A SALDIRIYOR

Diyarbakır Anneleri yaklaşık 4 yıldır evlatları için mücadele ediyor ve bu mücadelenin asıl sebebi, PKK’nın kaçırdığı çocuklarıdır. PKK yaş ve cinsiyet gözetmeden kaçırdığı ve istismar ettiği çocuklara ses çıkarmayan belirli kesimler İslam’a bilinçli olarak saldırıyor. Yaklaşık 40 yıldır PKK bölgedeki halkın çocuklarına zulmediyor, kaçırdığı çocukları istismar ediyor, onları annesiz-babasız bırakıyor, ailelerini parçalıyor, kız çocukları sosyal faaliyetler ile kandırıyor, PKK’nın sözde yöneticilerine meze yapıyor, canlarını terör kavramı altında tehlikeye atıyor hatta ölmelerine sebep oluyor. Ama ne ilginçtir ki, son günlerdeki aşağılık istismar olayına tepki veren bazı kesimler PKK’nın aşağılık eylemlerini görmeden geliyor ve İslam’a bilinçli ve sistematik bir saldırı düzenliyor. İşte bu tavırlar, bu tür yapıların ikiyüzlülüğünü, samimiyetini ve amacını da net bir biçimde ortaya koyuyor.