CHP’den Kadın Ve Çocuk Hakları 2020 Bilançosu Açıklaması

Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları Genel Başkanlığı Türkiye’nin 81 ilinde eş zamanlı gerçekleştirdiği ortak basın açıklamasıyla, 2020 yılını kadın ve çocuk hakları açısından değerlendirdi. Hükümetin “2020 cinsiyet eşitliği” karnesi başlığıyla yapılan açıklamayı CHP Muş İl Kadın Kolları Başkanı Gülbeyaz Bingöl yaptı. Kadın Kolları Muş İl Başkanı Bingöl, açıklamanın Genel Merkezlerinde, 81 il ve tüm ilçelerde […]

CHP’den Kadın Ve Çocuk Hakları 2020 Bilançosu Açıklaması
CHP’den Kadın Ve Çocuk Hakları 2020 Bilançosu Açıklaması
  • Yayınlanma4 Ocak 2021 17:27

Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları Genel Başkanlığı Türkiye’nin 81 ilinde eş zamanlı gerçekleştirdiği ortak basın açıklamasıyla, 2020 yılını kadın ve çocuk hakları açısından değerlendirdi.

Hükümetin “2020 cinsiyet eşitliği” karnesi başlığıyla yapılan açıklamayı CHP Muş İl Kadın Kolları Başkanı Gülbeyaz Bingöl yaptı.

Kadın Kolları Muş İl Başkanı Bingöl, açıklamanın Genel Merkezlerinde, 81 il ve tüm ilçelerde eş zamanlı olarak gerçekleştirildiğini belirtti.

Yapılan açıklamada 2020 yılının 12 aylık süresinde yaşanan kadın cinayeti ve ölümleriyle ilgili bazı bilgiler paylaşıldı.

CHP Muş Kadın kolları Başkanı Gülbeyaz Bingöl açıklamanın sonunda ise şu ifadeleri kullandı: “Pandemiyle mücadele edilen 2020 yılı, kadınlar açısından çok daha zor bir yıl oldu. En az 297 kadın katledildi, 161 kadın da şüpheli şekilde öldü. Aldıkları göstermelik cezalarla adeta sırtları sıvazlanan katiller, can almaya devam etti. Kadınlar, en çok ateşli silahlarla, evlerinde ve sokak ortasında öldürüldü. Ölüm, kadınlara hep en yakınlarından geldi. Kadını her defasında eve hapseden, itaat etmeye zorlayan zihniyet, katillerini de üretti.

Kadınların ve çocukların hayatlarını tek tipleştirmeye çalışan bu zihniyetle, ilk önce biz kadınlar hesaplaşacağız, çünkü asla ödün vermeyeceğimiz haklarımız var! Her gün yaşam çığlığını büyüten ve örgütlü gücüyle yeniden ayağa kalkan kadın mücadelesi var! Tercihimiz eşit, özgür, demokratik, adil bir yaşamdan yana…

Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları olarak; Türkiye’nin her bir köşesinde örgütleniyoruz. Hızla artan kadın üyelerimizle, her geçen gün sesimizi çoğaltıyoruz. Şiddet gören, yalnızlaştırılan kadın ve çocuklara Yaşam Hak destek hattımızla ulaşıyoruz. Onlara “Yalnız değilsin biz varız” diyoruz. Kadın dernekleriyle kenetlenerek, örgütlü mücadelemizi büyütüyoruz. 2021 yılında, dipten gelen bir dalgayla kadınların, ülkemizin kaderini değiştireceğine inanıyor, hepinizi en içten dileklerimizle selamlıyoruz.” İfadelerini kullandı.HABER49