CANIN ÇIKSIN #20YEARSCHALLANGE!

Garip bir akım başladı. Orjinal adı ‘ #20yearschallenge’ olan ve ’20yıldaki değişim’ adıyla Türkçeleştirilen bu akım, hayli zamandır sosyal medya akışlarını süslemekte. Kelime anlamı ‘ meydan okumak ‘ bu akımda kişiler birbirlerini de etiketleyerek akıma dahil oluyorlar. Teknolojik gelişmelerle  aklının sınırlarını zorlayan insanoğlu, her gün yeni bir çılgınlığa imza atıyor. Bu son akımla bedenindeki özellikle […]

CANIN ÇIKSIN #20YEARSCHALLANGE!
CANIN ÇIKSIN #20YEARSCHALLANGE!
  • Yayınlanma14 Mayıs 2021 15:45

Garip bir akım başladı. Orjinal adı ‘ #20yearschallenge’ olan ve ’20yıldaki değişim’ adıyla Türkçeleştirilen bu akım, hayli zamandır sosyal medya akışlarını süslemekte. Kelime anlamı ‘ meydan okumak ‘ bu akımda kişiler birbirlerini de etiketleyerek akıma dahil oluyorlar.

Teknolojik gelişmelerle  aklının sınırlarını zorlayan insanoğlu, her gün yeni bir çılgınlığa imza atıyor. Bu son akımla bedenindeki özellikle yüzündeki fiziksel değişimlerine hayretle bakan insan, bu alengirli hazzın doruklarında dolaşıyor ve kıvrak zekasıyla yaşlanmanın ‘yaş alma’dan ibaret olduğu varsayımına engin katkılarda bulunuyor.

Bu değişimin dışa vuran etkilerini yanyana koyduğu iki resimle ayan beyan eden insan, içteki değişimlerin farkında bile değil.

Sahi yüzümüz gözümüz eskirken, bedenimiz yıllara paralel fiziksel başkalaşımlar geçirirken, içimiz, kalbimiz ve kimyamız ne alemde?

Bunu gösterecek bir görüntüleme cihazı mı yok? Pekâlâ, var efendim. Günümüz teknolojisinde bedenin içini en ince detayına kadar tarayan makineler var artık. Ancak kastettiğim detay bunun çok ötesinde. Merhamet, vicdan, duyarlılık ve iyilik gibi kalbimizin ve beynimizin soyut ve soylu işlevleri bu 20 yıllık değişimin neresinde acaba?

20 yıl önce merhametli miydim?

20 yıl önce nasıl biriydim?

20 yıl önce iyilik yapar mıydım?

Yıllara meydan okudum ama 20 yıldır her yerimi saran kötülüklere elle, kalple ve en zayıfı olan dille meydan okudum mu?

Bu cevapları sığ ve kolay olan ancak kendimize sormayı zül saydığımız soruları sormadan, sadece meta, beden ve görüntü  üzerinde yapacağımız tahliller en fazla tıptaki  bir tez çalışması için kullanılmaya hazır bilgiler olur.

Bizi diğer canlı türlerinden  ayıran merhamet, iyilik ve duyarlılık gibi erdemlerin katma değeri artmamış, aksine azalmışsa; her günümüz bir diğerinden daha can sıkıcı ve buhranlarla geçiyorsa, etrafımızda cerayan eden olaylara duyarsız kalmaya devam ediyorsak, sanırım ‘yıllara meydan okuma’ yı kaybetmişiz.

Hocam bu değerleri ölçecek bir makine yok ki!

Evet yok maalesef… Ancak bunun için çok uzaklara gitmeye gerek yok. Topluma bakmamız yeterli olacaktır. Bu da mı işe yaramadı?

O zaman GÖRMEMEKLE ‘ yıllara meydan okumayı zaten’ kaybetmişiz demektir.

Başımız sağ olsun!

#20yılhayalkırıklıgı

#20yearschallenge