Burun kanaması nedenleri, ilk yardım ve tedavi yöntemleri

Burun kanaması sıkça rastlanan bir durumdur. Kanamalar endişe verici olsa da çoğu olayda korkulacak bir durum bulunmamaktadır.

Burun kanaması nedenleri, ilk yardım ve tedavi yöntemleri
Burun kanaması nedenleri, ilk yardım ve tedavi yöntemleri
Haber49 Editör
  • Yayınlanma5 Temmuz 2024 23:09

Sizlerin desteği ve katkılarıyla daha hızlı ve doğru haberler sunabilmek için WhatsApp haber ihbar hattımıza yaşadığınız, tanık olduğunuz olayları bize anında bildirebilirsiniz.

HABER49- Kılcal damarların hassas olması ve hasar görmesi ile oluşan ön burun kanamalarında basitçe yapılabilecek müdahaleler ile kanamayı durdurmak mümkündür. Ancak kimi zaman da burun kanamaları ciddi rahatsızlıkların da göstergesi olabilmektedir. Bu yazıda burun kanaması nedir, neden oluşur ve burun kanaması ilk yardım nasıl olmalıdır gibi merak edilen tüm soruların cevaplarına ulaşabilirsiniz.

 

BURUN KANAMASI NEDİR?

 

Burun, yüzeysel damarlardan oluşan bir organdır. Çevresinde kas dokusu bulunmayan bu damarlar farklı sebepler ile kanayabilmektedir. Mevsimsel, darbe, yabancı cisim, hızlı sümkürmek gibi nedenlerle burun kanayabileceği gibi, bazı hastalıkların habercisi de olabilmektedir. Burun kanamaları, ön burun ve arka burun kanaması olarak ikiye ayrılmaktadır. Burnu besleyen damarların burun deliğine yaklaşık 1 cm uzakta olması sebebiyle lokal sebeplerden oluşan kanamalar ön burun kanamaları olarak adlandırılır ve genellikle basit müdahaleler ile tedavi edilebilir. Ancak burnun arkasında bulunan ve burnu besleyen damarlardan gelen kanamalar, ciddi rahatsızlıkların belirtisi olabilmektedir ve daha zor tedavi edilir.

 

BURUN KANAMASININ NEDENLERİ

 

LOKAL NEDENLER:

 

Buruna ya da yüze gelen darbeler

Burun kırıkları

Yabancı cisimlerin buruna sokulması

Burun karıştırma

Kemik eğriliği

Üst solunum yolu enfeksiyonları

Sinüzit

Alerjik durumlar

İlaç kullanımı (kortizonlu burun spreyleri, burun içini kurutan, kan inceltici)

Güçlü bir şekilde burun silme

Kimyasal maddelere maruz kalma

Kuvvetli sümkürme

Kuru hava

 

SİSTEMİK NEDENLER:

 

Kalp ve damar hastalıkları

Tansiyon

Şeker hastalığı

Pıhtılaşma bozuklukları

K vitamini eksikliği

Karaciğer hastalıkları

Sinüs, geniz ve burun kanserleri

Alkol kullanımı

Gebelik

Hormonal nedenler

 

 

ÇOCUKLARDA VE HAMİLELERDE BURUN KANAMASI

 

Çocuklarda Burun Kanaması: Çocuklarda meydana gelen burun kanaması ebeveynleri oldukça tedirgin eden bir durumdur. Genellikle 2 ila 10 yaş arasındaki çocuklarda görülen burun kanaması genellikle korkutucu değildir. Çocukların burnunu sertçe karıştırması, yabancı bir cismi burnuna sokması burun içi mukozasının tahriş olmasına yol açar. Soğuk ve kuru havalarda kılcal damarların çatlaması, üst solunum yolu enfeksiyonu sırasında oluşan burun akıntısı da çocuklarda burun kanaması sebepleri arasında bulunmaktadır.

 

 

Hamilelikte Burun Kanaması: Hamilelikte durduk yere burun kanaması oldukça sık rastlanan bir olaydır. Anne adaylarını bu durum korkutsa da endişe edecek bir durum bulunmamaktadır. Gebeliğin özellikle ilerleyen zamanlarında anne ve bebek sağlığı için kan miktarında artış olmaktadır. Bu artış ile de burun mukozası içindeki damarlara basınç uygulanır ve kanama meydana gelir.

 

BURUN KANAMASI İLK YARDIM VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ

 

Ön burun kanamalarında basit müdahaleler ile kanamayı durdurmak mümkündür. Ani burun kanaması yaşayan kişilerin öncelikle sakin olması gerekmektedir. Telaş yapmadan dik pozisyonda oturup başın biraz öne eğilmesi kan yutulmaması için önemlidir. Ağızda kan varsa tükürülmeli ve burun deliklerine işaret parmaklar ile 10 dakika baskı yapılmalıdır. 10 dakikadan önce baskı işlemi bırakılmamalıdır. Bu uygulama sadece iki taraf değil tek taraflı burun kanaması olaylarında da yapılmalıdır.

 

 

Kanama durduktan sonra tekrarlamaması için tuzlu su içeren spreyler ile burun temizlenmelidir. Burnu temizlerken güç uygulamamalı, şiddetli hapşırma ve sümkürme hareketleri yapılmamalıdır. Bir süre ağır aktivitelerde bulunmamak ve sıcak su ile banyo yapmamak da tekrar kanamasını önlemek açısından önemlidir.

 

 

Eğer kanama durmuyor ve tekrar ediyorsa, sadece burunda değil başka yerlerde de kanama meydana geliyorsa, kan sulandırıcı ilaç kullanılıyorsa, hafif darbelerde bile morarma oluşuyorsa, fenalaşma ya da bayılma hissi varsa, nefes almada zorluk çekiliyorsa, yüksek ateş veya döküntü görülüyorsa, karaciğer, hemofili gibi sistemik hastalık varsa, kan kanseri tedavisi görülüyorsa geç kalmadan KBB doktoruna başvurmak gerekmektedir. Yapılacak olan gerekli kan sayımları, tomografi taraması, endoskopi, röntgen gibi tanı yöntemleri uygulanarak kanamanın kaynağı bulunabilmektedir.

 

 

 

Gece Burun Kanaması: Uykuda burun kanaması gün içerisinde oluşan burun kanamaları kadar endişe verici olabilmektedir. Ancak bu durum da yine lokal nedenlerden dolayı oluşabilmektedir. Kullanılan ilaçlar, oda havasının kuru olması, pıhtılaşma gibi sorunlar kanamaya neden olabilmektedir. Kanama fark edildiği zaman basit tampon yöntemleri uygulanabilir. Ancak sık sık devam ediyorsa ve genze kaçan kanamalar mevcutsa doktora gitmek gerekmektedir.

 

Burun kanamaları genellikle basit müdahalelerle kontrol altına alınabilirken, bazı durumlarda altta yatan ciddi bir sağlık sorununun belirtisi olabilir. Bu yüzden düzenli olarak doktor kontrollerini ihmal etmemek önemlidir.

 

HABER MERKEZİ