AKÇELİ İŞLER, ZOR İŞLER!

Bilindiği gibi hükümet, ekonomide yapılacak düzenlemeler kapsamında Türkiye genelinde çeşitli tasarruf tedbirlerine gitti. Muş’ta da birçok kamu kurumunun gerek bu kapsamda gerekse de yolsuzluk ve usulsüzlüklerin önlenmesi çerçevesinde ciddi tedbirler aldığı, tabiri caizse bütçelerini kullanırken “kılı kırk yardıkları” gözleniyor. Örneğin İl Emniyet Müdürlüğü, müdürlük binası ve lojmanlarına bağlanacak doğalgaz için önce Muşlu firmalardan teklif aldı. […]

AKÇELİ İŞLER, ZOR İŞLER!
AKÇELİ İŞLER, ZOR İŞLER!
Emrullah Özbey
  • Yayınlanma14 Kasım 2018 09:52
  • Güncelleme24 Ağustos 2020 15:01

Bilindiği gibi hükümet, ekonomide yapılacak düzenlemeler kapsamında Türkiye genelinde çeşitli tasarruf tedbirlerine gitti.

Muş’ta da birçok kamu kurumunun gerek bu kapsamda gerekse de yolsuzluk ve usulsüzlüklerin önlenmesi çerçevesinde ciddi tedbirler aldığı, tabiri caizse bütçelerini kullanırken “kılı kırk yardıkları” gözleniyor.

Örneğin İl Emniyet Müdürlüğü, müdürlük binası ve lojmanlarına bağlanacak doğalgaz için önce Muşlu firmalardan teklif aldı. Bu tekliften tatmin olmayan Emniyet, aynı iş için il dışından da teklifler istedi. Muşlu firmalar en düşük 780 bin TL teklif verirken Bingöllü bir firma 530 bin TL teklif verdi. Doğal olarak iş Bingöllü firmaya verildi. Bu şekilde kamu, 250 bin TL’lik kar sağlamış oldu.

Bingöllü firmanın 530 bin TL’ye yapacağı iş için Muşlu firmaların en düşük 780 bin TL’lik teklif vermesi düşündürücü değil mi?

Keşke, Muşlu firmalar çok kar edeyim derken devleti zarara uğratmaya gitmek yerine Bingöllü firmanın verdiği teklif veya altında bir teklif verselerdi de Muş’un işi yerli firmalar tarafından yapılabilmiş olsaydı. Ancak arada böyle uçurum olunca doğal olarak Emniyet Müdürlüğü doğru olanı yapıp işi Bingöllü firmaya vermiş oldu.

Benzer bir hassasiyet Muş’taki okullara doğalgaz verilmesi işinde de yaşandı. İhaleyi yapan Muş İl Özel İdaresi, bu iş için ihale yaptı. Muşlu firmaların katılımı ile yapılan ihalede yeterli derecede kırım yapılamayınca Özel İdare, ihaleyi iptal ederek hem şehir içerinde hem de şehir dışındaki firmalara teklif gönderdi. Pazarlık usulü ile yapılan ihalelerde yüzde 10 kırım sağlandı ve bu şekilde en düşük yüzde 10 kırımla işleri verdi. Hatta geçtiğimiz günlerde İl Milli Eğitim Müdürlüğünde yüzde 1-2 kırımla iş verilirken, aynı iş daha sonra yine İl Özel İdaresi pazarlık usulüyle 17 kırımla verildi.

İl Sağlık Müdürlüğü ise 47 kalem medikal alımında aynı hassasiyeti gösterdi. Bu alımlar için yapılan ihalede yeterli kırım sağlanmayınca İl Sağlık Müdürlüğü ihaleyi iptal ederek Muş dahil olmak üzere Türkiye genelinde 51 firmaya teklif vererek pazarlık usulü ile yaptığı ihalede ciddi oranda kırım sağladı.

Bütün bunlar kamu kurumlarımızın işlerini yaparken ne kadar hassas davrandığını gösteren güzel örnekler. Aynı zamanda Muşlu firmaların da işlerini yaparken devleti zarara uğratmamaya özen göstermeleri gerektiği açısından ders niteliğinde gelişmeler.

Ancak ne yazık ki tersi durumlar da söz konusu.

Yani bazı kamu kurumlarımızın aynı hassasiyeti göstermediği örnekler de mevcut.

Örneğin İl Milli Eğitim Müdürlüğü ise, il genelinde 5 okula doğalgaz çekilmesi işinin düşük kırımlarla yapması kafalarda soru işaretlerine yol açtı. Okullara doğalgaz çekilmesi işinin kırımsız verilmesi ve genelde tek firma veya tek kişi üzerinden iş yapması düşündürücü bir durum…

Bilebildiğim kadarıyla bu konu ile ilgili hem Valilik hem de Ak Parti Muş Milletvekili Mehmet Emin Şimşek’in araştırma yaptırıyor. Bu konunun bir an önce açıklığa kavuşmasını umut ediyorum.

Yine Muş Belediyesi 2018 yılı içerisinde birçok ihalesinde de benzer usulsüzlük iddiaları dile getiriliyor. Pazarlık usulüne göre yapılan tüm işlerinde büyük kısmında benzer iddialar var. Belediyenin bu işleri ile ilgili de gerekli incelemelerin yapılarak varsa yolsuzluk ve usulsüzlüklerin açığa çıkarılarak sorumlulardan hesap sorulması, yoksa bu iddiaların açığa kavuşturularak kafalardaki soru işaretlerinin giderilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Özellikle de yerel seçim atmosferine girilirken bu konu daha fazla önem kazanıyor.