CHP il başkanlarından çağrı: Seçmenin iradesine saygı gösterin, mazbatayı İmamoğlu’na verin

Aralarında CHP Muş İl Başkanı İsmail Adanur’un da bulunduğu ve İstanbul’a giderek Ekrem İmamoğlu’na destek veren 55 Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) il başkanı çağrıda bulundu: Seçmen iradesine saygı gösterin. Ekrem İmamoğlu’nun hakkını teslim edin ve mazbatasını verin.” CHP’nin ilçe seçim kurullarında başlattığı “demokrasi nöbeti”ne destek vermek için İstanbul’a gelen giden 55 il başkanı, CHP İstanbul […]

CHP il başkanlarından çağrı: Seçmenin iradesine saygı gösterin, mazbatayı İmamoğlu’na verin
CHP il başkanlarından çağrı: Seçmenin iradesine saygı gösterin, mazbatayı İmamoğlu’na verin
  • Yayınlanma10 Nisan 2019 09:55
  • Güncelleme10 Nisan 2019 10:03

Aralarında CHP Muş İl Başkanı İsmail Adanur’un da bulunduğu ve İstanbul’a giderek Ekrem İmamoğlu’na destek veren 55 Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) il başkanı çağrıda bulundu: Seçmen iradesine saygı gösterin. Ekrem İmamoğlu’nun hakkını teslim edin ve mazbatasını verin.”

CHP’nin ilçe seçim kurullarında başlattığı “demokrasi nöbeti”ne destek vermek için İstanbul’a gelen giden 55 il başkanı, CHP İstanbul İl Canan Kaftancıoğlu ile CHP 2. Bölge Koordinasyon Merkezi’nde basın toplantısı düzenledi.

CHP Ankara İl Başkanı Rıfkı Güvener, il başkanları adına yaptığı konuşmada, Canan Kaftancıoğlu’nu ziyaret edip dayanışma duygularını göstermek istediklerini belirterek, Ekrem İmamoğlu’nun İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçildiğini bir kez daha duyurmak için İstanbul’da olduklarını dile getirdi.

İktidarın seçmen iradesini hiçe saymak istediğini savunan Güvener, şöyle devam etti:

“O kadar gözleri kararmış ki daha önce ‘1 oy fazlası bile kazanmaya yeter’ diyenler, şimdi 13-14 bin oy farkını etkisizleştirmek istiyor. Ne yaparlarsa yapsınlar, Sayın İmamoğlu seçimi kazanmıştır, hem sandıkta hem de İstanbullunun gönlünde kazanmıştır. Seçmen üzerine düşen görevi yapmış, iradesini sandığa atmıştır. İktidarın görevi sandık güvenliğini sağlamak, Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) görevi ise sandığa atılan iradenin sandıktan çıkmasını sağlamaktır. İktidar, bırakınız sandık güvenliğini sağlamayı tam tersine seçime gölge düşürecek davranışlar sergilemektedir. Buradan iktidara sesleniyoruz: Seçmen iradesine saygı gösterin. Sayın İmamoğlu’nun hakkını teslim edin. YSK da Anayasa’nın ve yasaların kendisine yüklediği görevi bir an önce yerine getirmelidir, İstanbullunun seçtiği başkana mazbatasını vermelidir.

Güvener, her seçimde itirazlar olabildiğine, seçim kurulları ve YSK’nın görevinin süreç içerisinde itirazları değerlendirmek ve bir an önce sonucu açıklamak olduğuna değinerek, “İktidar öyle istiyor diye seçmen iradesine ipotek konulamaz. 150 yılı aşkın süredir eksiklerine rağmen işlemekte olan demokrasi tarihimize kara bir leke düşürmeye kimsenin gücü yetmeyecektir. Hiç kimse seçmenin sandığa attığı iradeyi sandıktan çıkarken boğabileceği hevesine kapılmasın” diye konuştu.

İl başkanlarının Ekrem İmamoğlu’nun yanında olduklarını belirten Güvener, “Ekrem İmamoğlu seçimi kazanmıştır ve İstanbul’un başkanı olmuştur. Türkiye’nin dört bir yanından gelen il başkanları olarak buradan, daha fazla demokrasinin tahribatına yol açmadan ‘Kimsenin hakkını yemedik, kimseye de hakkımızı yedirmeyiz’ diyen Sayın Ekrem İmamoğlu’nun mazbatasının bugün verilmesini istiyoruz.” dedi.

KAFTANCIOĞLU’DAN İL BAŞKANLARINA TEŞÜKKÜR

Canan Kaftancıoğlu da 31 Mart akşamından itibaren İstanbul’da “demokrasi” ve “seçilmiş belediye başkanı Ekrem İmamoğlu’nun seçilmişliğini defalarca tescil ettirme” mücadelesi verdiklerini ifade ederek, şunları söyledi:

“81 il başkanımız, burada verdiğimiz demokrasi mücadelesine, demokrasi nöbetine katkıda bulunmak amacıyla ‘Biz de orada olmalıyız’ dedi ve seçim sürecini tamamlayan il başkanlarımız bugün aramızda. İstanbul’da, İstanbul halkının mücadelesine verdikleri katkıdan ve Türkiye demokrasisine sunacakları katkıdan dolayı bugün buraya gelerek bizlerin gücüne güç katan il başkanlarına teşekkür ediyorum.””HABER49