“1071 Malazgirt Destanı Bir Dünya Markasıdır”

1071 Alparslan Tarihi Kültürü Sanatı Tabiatı Doğayı Her Türlü Canlı Cansız Varlıkları Koruma ve Geliştirme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Özlü, “Malazgirt olmasaydı Çanakkale olmazdı. Geçmişini bilmeyen geleceğini de bilmez. Bizler için Malazgirt ve Sultan Alparslan’ın önemi çok büyük. 1071 Malazgirt Destanı bir dünya markasıdır” dedi. 1071 Malazgirt Zaferi ve Anadolu’nun fethi 26 Ağustos zafer […]

“1071 Malazgirt Destanı Bir Dünya Markasıdır”
“1071 Malazgirt Destanı Bir Dünya Markasıdır”
  • Yayınlanma10 Ağustos 2019 15:15

1071 Alparslan Tarihi Kültürü Sanatı Tabiatı Doğayı Her Türlü Canlı Cansız Varlıkları Koruma ve Geliştirme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Özlü, “Malazgirt olmasaydı Çanakkale olmazdı. Geçmişini bilmeyen geleceğini de bilmez. Bizler için Malazgirt ve Sultan Alparslan’ın önemi çok büyük. 1071 Malazgirt Destanı bir dünya markasıdır” dedi.

1071 Malazgirt Zaferi ve Anadolu’nun fethi 26 Ağustos zafer kutlamaları kapsamındaki düzenlemelere dikkat çeken Özlü, “Amaç yılı ya da günü kurtarmak olmasın. Asıl amaç, 1071 Malazgirt destanını bir dünya markası yaparak hak ettiği yere getirmektir. Malazgirt Zaferi ve Anadolu’nun fethi anma etkinliklerinin bir dünya markası değerindedir. Muş ilimiz Malazgirt ilçemiz kadim bir geçmişe tarihe kültüre sahip oluşu bölgesinde bütün güzellikleri etrafında toplayan tarihiyle kültürüyle tabiatı doğasıyla gelecekte Turizmde de marka haline gelmesi için çalışmalarımıza devam ediyoruz. İlimizin içlemimizin eksikleriyle ilgili fikir görüş düşüncelerimizi taleplerimizi ilgili makamlara bildirmekteyiz. Şimdiye kadar her alanda sahipsizliğiyle unutulmuşluğuyla birlikte yapılmamış hizmetlerin ve günümüzde yapılan ve eksik olan hizmetlerin biran önce yapılarak bir dünya markası olan Sultan Muhammed Alparslan’ın diyarı İslam sancağını barındıran kadim kutlu Malazgirt ilçemizin hak ettiği yere gelmesi her ülke vatandaşının cabası gayretiyle olmalıdır” dedi.

“ASİL OLAN MALAZGİRT’TİR”

1071 Alparslan Tarihi Kültürü Sanatı Tabiatı Doğayı Her Türlü Canlı Cansız Varlıkları Koruma Ve Geliştirme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Özlü, “Şimdiye kadar hiç bir şey yapmayan, yıllardır ortada dahi olmayan Bitlis, Tatvan, Ahlat, Van gibi illerin seçilmiş atanmışları günümüzde Malazgirt’tin derneğimizin çabaları gayretleri ile devletin himayesine girmesiyle kendilerine rant ve çıkarları için çekmek istemeleri Malazgirt ruhunu Ahlat’a bağlamaları gerçek dışı ihanettir. Asil olan Malazgirt’tir. Bu bağlamda ne Malazgirt Ahlat’tır, nede Ahlat Malazgirt’tir. Bir bütün olarak coğrafya Malazgirt’tir. Tarih ne diyor? 1071 Malazgirt Destanı, Büyük Selçuklu Sultanı Muhammed Alparslan’ın 26 Ağustos günü fetih ettiği İslam yurdudur. Bin yıldır da böyledir. Farklı algı oluşturmak doğru değildir” diye konuştu.

“BU KENTTE MÜZE OLMAYIŞI HANGİ MANTIKLA İZAH EDİLEBİLİR”

Turgay Özlü, “Ne yazık ki, Tarihin Kültürün Anadolu’dan dünyaya açılan kapısı penceresi olan bir şehrin müzesi olmayışı hangi mantıkla izah edilebilir. Küçük şehirlerde ilçelerde müzelerin olduğu dünya tarihinde altın harflerle yerini alan Tarih Kültür Medeniyetler Şehri Muş Malazgirt’te ne yazık ki yıllardır talep ettiğimiz halde görmezden gelinmiş unutulmuştur. İlgili makamlara müzenin yapılması için taleplerimizi yeniledik. Biran önce Selçuklu mimarisiyle müzenin yapılarak, bu coğrafyaya ait bütün tarihi eserlerin toplanıp, yerinde sergilenerek ülke Turizmine ve memleketimize kazandırılmalı.

Yine taleplerimiz arasında olan Malazgirt kalesini çepe çevreleyen bütün surlarının bulunup onarılması, tüm şekliyle ortaya çıkarılması, kentsel dönüşümle eski Malazgirt içi dışı bütün yeni yapılardan temizlenerek, eski Malazgirt boşaltılıp yeni bir Malazgirt kurulması, arkeoloji kazıların araştırmaların yapılarak tarihimiz gün ışığına çıkarılarak Turizmde geride kalmışlığımızı giderecektir.

Bin yetmiş bir ruhuyla uyanış Malazgirt destanı altında tarihimizi geçmişimizi geleceğimizi bize hatırlatacak, anlatacak, Malazgirt’te profesyonel yönetmenlerle oyuncularla Kültür Turizm bakanlığının himayesinde filmin çekilmesi, bu gibi tarihimizi kültürümüzü milli manevi değerlerimizi anlatan filmleri herkes kafasına göre senaryo yazıp oynanmasına izin verilmemeli” sözlerini ifade etti.

“MALAZGİRT’TE ATA SPORLARIMIZ ÖN PLANA ÇIKARILMALI”

1071 Alparslan Tarihi Kültürü Sanatı Tabiatı Doğayı Her Türlü Canlı Cansız Varlıkları Koruma Ve Geliştirme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Özlü, “Ata sporumuz atçılık ve okçuluğun gelişmesi için Malazgirt koşusunun ulusal uluslararası önemi sebebiyle ilimizde hipodromun at çiftliğinin kurulması yeniden bu topraklardan filizlenmesi yeşermesi tarihimiz kültürümüz için önemli anlamdır.

Süphan dağının tepesine teleferik, seyirgah, anıt, dev bayrak ve bir kümbet cami yapılarak her cuma Süphan dağından selalar, dualar, ezanlar okunarak, bu mübarek topraklarda İslam yurdundan sadece senede bir kez hatırlanmamalı. Kadim şehir Malazgirt her gün hatırlanmalı ziyaret edilmelidir. Malazgirt’te ziyarete gelen milletin konaklayacağı millet evlerinin hayata geçişini sağlamak önemli ve gereklidir” diyerek, bu yıl etkinliklerinin ardından bir dahaki yıla kadar raflarda saklı kalmaması gerekir” sözlerini vurguladı.

“1071 MALAZGİRT DESTANININ DÜNYA GENELİ BİR MARKA DEĞER OLMASI EN BÜYÜK ARZUMUZDUR”

İlimizin tarihi kültürel tabiat doğa özellik ve zenginliklere yönelik ilgi ve düşkünlüğü ile bilinen, aktivitelerin tamamını bu yönde düşünceye hakim çalışmalarla genişleten 1071 Alparslan Tarihi Kültürü Sanatı Tabiatı Doğayı Her Türlü Canlı Cansız Varlıkları Koruma Ve Geliştirme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Özlü, yaklaşan 26 Ağustos etkinlikleri öncesi marka değer açıklaması yaptı.

Özlü, “26 Ağustos etkinliklerine hobi tarzı yaklaşımı ile bakılmaması gerekir. Son yıllarda derneğimizin cabalarıyla gündeme alınan ve resmi statüye kavuşan Türkiye Cumhuriyeti Devlet Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayesiyle geniş ufkundan nasiplenen ve hak ettiği değere yeni yeni kavuşturulan 1071 Malazgirt destanının dünya geneli bir marka değer olması en büyük arzu ve hayalimizdir.

Bu hayalin gerçeğe dönüştürülmesi için Alparslan Derneğini kurup, resmi olarak yıllarca bir arayış ve uğraş içerisinde olduğumuzu belirtmek isterim. Gelinen noktada hedef çizgide Türkiye Cumhuriyeti Devlet Başkanı Recep Tayyip Erdoğan sayesinde değiştiğini fark ediyoruz. Burada bize düşen misafirperverliğimizi layıkıyla yerine getirmek, gelen misafirlerimize mahcup olmayacak çözümcü adımlarla başarılı bir zafer etkinliği süreci yaşamaktır” şeklinde konuştu.

“MALAZGİRT ZAFERİ HAK ETTİĞİ DEĞERE BİR AN EVVEL ULAŞTIRILSIN”

1071 Malazgirt Zaferi ve Anadolu’nun fethi 26 Ağustos zafer kutlamaları kapsamındaki düzenle  melere dikkat çeken başkanı Turgay Özlü, “Amaç yılı yada günü kurtarmak olmasın. Asıl amaç 1071 Malazgirt destanını bir dünya markası yapmak olsun. 1071 Malazgirt destanının 948. yıl dönümü sebebiyle 26 Ağustos günü ilimize gelecek olan sayın Devlet Başkanımızla birlikte, Genel Kurmay başkanı, bakanlar, milletvekilleri, parti başkanları, Valiler, Belediye başkanları, STK temsilcileri, işadamları ve Türkiye’nin her tarafından katılması beklenen halkımıza bu anlamlı önemli güzel günde birlik beraberliğimizin kardeşliğimizin filizlendiği yeşerdiği büyük Selçuklu Sultanı Muhammed Alparslan’ın diyarının milli ve manevi değerlerimizin temel taşı olan sahipsizliğini yıllarca görmezden gelen geçmişten günümüze çayır çimende yan gelip yatan seçilmiş atanmışlarına diyeceğimiz tek sözümüz vardır.

Sizlerde sevk ve iradedesiniz. Sizlerde yönetim ehlisiniz. Bir tek Devlet başkanımız asrın lideri ile olmuyor bu işler. Nereye kadar liderimiz her taşın altına bedenini koysun. Nereye kadar her şeye fikir ve beyan sunsun. El vicdan. Sizlerde mürekkep koklamış bugün ülkenin dirliği, varlığı ve kalkınabilmesi için söz sahibi konumdasınız. Seçilmiş ve atanmışlarımıza çağrım; Üst düzey kutlamaları için yıllardır talep ettiğimiz, 1071 Malazgirt destanının Çanakkale gibi resmi üst düzey görkemli kutlamaları için çabamız gayretimizle en son bizzat orman bakanı Veysel Eroğlu’na hem sözlü hem de yazılı olarak ilettim ve taleplerimiz yıllar sonra yerine geldi. Bizler için amaç olmaktan çıkmış hayal ettiğimiz gerçek konumuna kavuşan 1071 Malazgirt Destanını bir dünya markası yapmaktır. Malazgirt zaferi hak ettiği değere bir an evvel ulaştırılsın. Böylesine milli manevi değerlere sahip olan bin bir çeşit ekilebilir biçilebilir harmanı olan kuşun bülbülün baykuşun otladığı öttüğü çayır çimen yıllarca kaderine terk edilmiş sahipsiz unutulmuştur.

26 Ağustos kutlamalarına bile üst düzey katılım olmadan yıllarca kutlanmıştır. Böylesine güzel bir vatanı bizlere ilelebet İslam yurdu edinen Selçuklu Sultanı Büyük Komutan Muhammed Alparslan’ı Malazgirt destanını milli manevi değerimizin en zor dönemlerde 1071 Alpder olarak ülkemizde resmi olarak ilk temsiliyetini aldığımız, Alparslan derneğimizle geçmişimizin tarihimizin milli manevi değerlerimizin sesi olmamız, sahip çıkmamız, çaba sarf ederek elimizden geldiğince kalkınması gelişmesi tanıtmamız bizlere ayrı bir mutluluk gururdur.

Bunu unutmayalım hiç bir şey kendiliğinden gelişmiyor bu işler gönül işi. 1071 ruhuyla uyanışın, kardeşlik bağlarımızın yeşerdiği, filizlendiği 26 Ağustos günü bu güzel anlamlı önemli günde 1071 Malazgirt destanının kutlamalarına şehitlerimizi anmak, anlamak, hatırlamak sebebiyle güzel ülkemin her ilinden halkımızı 26 Ağustos 1071 Malazgirt’te bekliyoruz” dedi.HABER49